LONDÝN – Britský premiér Boris Johnson chce odčiniť nespravodlivosť z minulosti, kedy došlo k diskriminácii príslušníkov ozbrojených síl, ktorým odobrali vojenské vyznamenania pre ich “inú“ sexuálnu orientáciu.
Takéto konanie označil britský premiér za chybu, ktorú treba odčiniť. Všetkým vojakom, pilotom a námorníkom vráti ich odobraté vyznamenanie.
Armáda iba pre heterosexuálov
Kráľovské letectvo RAF vzbudzuje úctu po celom svete. Na prelome milénia platilo, že britská armáda a námorníctvo je podľa zákona výhradne miestom pre heterosexuálov. Stačilo jedno udanie a pre profesionálnych vojakov a vojačky to znamenalo koniec ich kariéry.
Jeden z diskriminovaných desiatnikov RAF Carl Austin-Behan si zaspomínal na rok 1997, kedy niekto vojsko informoval o tom, že je gay. Bol predvolaný do veliteľskej kancelárie, kde ho zbavili hodnosti a prepustili.
„Položili mi jednoduchú otázku: desiatnik Austine, máte homosexuálne tendencie? Stíchol som. Otázku však zopakovali. Rozplakal som sa,“ priblížil Austin-Behan. Následne sa musel zbaliť a opustiť armádu.
Diskriminácia na dennom poriadku
Britská konzervatívna vláda sa však momentálne rozhodla, že krivdy z minulosti napraví. Ročne bolo pre menšinovú sexuálnu orientáciu vylúčených z vojska, letectva či námorníctva až 250 mužov a žien.
„Je jasné, že to nikdy úplne nevymizne. Ale aspoň to napraví bolesť, ktorú sme diskrimináciou LGBT za tie roky spôsobili,“ uviedol vojnový veterán John Luther Mercer.
V 90. rokoch dokonca za homosexualitu hrozilo, že príslušníci ozbrojených síl skončia za mrežami. Boj s nespravodlivosťou zahájil námorník, ktorý bojoval za vlády Margaret Thatcherovej o Falklandy.
Nadriadeným ho udal kňaz, ktorému sa zdôveril, že je bisexuál. Po 18 rokov v službe ho tak čakala výpoveď.
Dočkajú sa odškodnenia?
Ochrancovia práv však od vlády požadujú aj finančné odškodnenie pre poškodených a priznanie vojenského dôchodku.
Za posledných 20 rokov sa britská legislatíva zásadne zmenila. V Anglicku, Walese a Škótsku môžu páry rovnakého pohlavia od roku 2014 uzavrieť manželstvo.
V konzervatívnejšej časti Veľkej Británie - v Severnom Írsku majú homosexuálne páry iba od minulého roka.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies