VEĽKÁ BRITÁNIA - Vedci vo Veľkej Británii už nejaký čas vyvíjajú vakcínu na koronavírus vo forme „inteligentnej náplaste“. Je to lacnejší variant k bežnej vakcíne a úplne bezbolestný.
Inteligentná vakcína v náplasti je malé silikónové zariadenie, ktoré je úplne jednorazové a na aplikáciu vakcíny využíva mikroihly. Podľa vedcov je skenovateľné, aby poskytlo vedcom informácie o podaní účinnej látky.
Náplasť by sa mala používať prilepením na rameno pacienta na 24 hodín a potom bude oskenovaná a vedcom tak budú poskytnuté údaje o imunoglobulínoch. Zistia tak, či bola úspešne aplikovaná.
Vyvinuli ju na Swansea University. Vedci tvrdia, že náplasť ponúkne ideálne riešenie pre tých, ktorí sa boja ihiel. „Očakávame, že reakciou na túto očkovaciu náplast budú imunoglobulíny, ktoré bude zariadenie schopné detekovať. Okrem pandémie by sa rozsah tejto práce mohol rozšíriť aj na ďalšie infekčné choroby, pretože charakter platformy umožňuje rýchle prispôsobenie sa rôznym infekčným chorobám,“ vysvetlil pre BBC Dr. Sanjiv Sharma, odborný asistent v Swansea.
Doktorantka Olivia Howells vysvetlila prečo sú náplaste nebolestivé: „Neprenikajú tak hlboko do kože a nestimulujú receptory bolesti, takže sú menej bolestivé ako injekčná ihla.“
Okrem tejto výhody, je to lacnejšia alternatíva k bežným injekčným ihlám. Tento projekt je zatiaľ vo veľmi skorom štádiu vývinu, no tím pracujúci na univerzitách vo výskumnom centre IMPACT spolu s vedcami z Imperial College London dúfa, že prototypovú verziu náplaste pripravia už v marci.
Potom budú nasledovať štádiá pokusov na ľuďoch, či sú vakcíny také funkčné, ako by vedci chceli a či spĺňajú všetky bezpečnostné normy.
Súvisiaci článok: Rezort zdravotníctva zváži, či nakúpi necertifikovanú vakcínu Sputnik V
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies