Nová štúdia potvrdzuje vysokú účinnosť vakcíny AstraZeneca už po aplikácii prvej dávky. Môže však vyvolať u očkovaných výraznejšiu reakciu imunitného organizmu.
Aj priveľa dobrého škodí
Viacej hlásení o vedľajších účinkoch eviduje aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Ako v tlačovej správe uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, z medicínskeho hľadiska je výraznejšia imunitná odpoveď organizmu znakom, že organizmus na vakcínu zareagoval a spustil reakciu imunitného systému.
Kým pri vakcíne Moderna bolo len 17 hlásení pri aplikácii 20 947 dávok, pri AstreZeneca to bolo 536 hlásení pri aplikácii 33 446. U vakcíny Pfizer bolo 965 hlásení z 365 182 aplikovaných vakcín. Najčastejšími hlásenými vedľajšími účinkami sú zvýšená teplota, bolesť hlavy, pocit choroby alebo bolesť v mieste vpichu, ktoré po jednom až dvoch dňoch pominú.
"Tieto vedľajšie účinky sú znakom toho, že vakcína funguje a netreba sa ich obávať," konštatovala Eliášová. Na zníženie teploty či na zmiernenie bolesti sa odporúča užiť niektorý z voľnopredajných liekov. Po očkovaní sa odporúča oddychový režim, vyhýbanie sa fyzickej aktivite a dostatočný príjem tekutín bez obsahu alkoholu.
Prípadná alergická reakcia sa zvyčajne dostaví krátko po podaní vakcíny, preto je potrebné zotrvať po každom očkovaní približne 15 minút v zdravotníckom zariadení.
Lepšie prvé výsledky
Učitelia do 55 rokov sa očkujú práve vakcínou AstraZeneca. "Táto vakcína získala neprávom horšiu reputáciu, ako ďalšie dve u nás aplikované."
"Nová štúdia Edinburskej univerzity a Škótskeho úradu verejného zdravotníctva ukazuje, že počet ľudí, ktorí potrebovali štyri týždne po zaočkovaní prvou dávkou vakcíny od AstraZenecy hospitalizáciu, klesol o 94 percent," uviedla hovorkyňa rezortu.
Vakcína AstraZeneca tak prekonala aj vakcínu od spoločnosti Pfizer, pri ktorej bol po prvej dávke pokles hospitalizácii o 85 %.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies