RANGÚN - Mjanmarské vojenské orgány stiahli 100 diplomatov z veľvyslanectiev krajín v 19 štátoch sveta po škandalóznom prejave zástupcu Mjanmarska v OSN Jo Mo Tonga, ktorý z pódia v sídle OSN v New Yorku oznámil svoj rozchod s novou vládou krajiny a vyzval všetky národy a vlády sveta, aby sa postavili proti vojenskému prevzatiu moci v Mjanmarsku 1. februára.
Mjanmarsko odvolalo poradcov a tajomníkov veľvyslanectiev z USA, Veľkej Británii, Rakúska, Talianska, Brazílii, Francúzska, Nórska, Belgicka, Srbska, Číny, Japonska, Indii, Singapuru, Thajska, Hongkongu, Indonézii, Kambodži, Južnej Kórei a z Filipín. Informuje internetový spravodajský portál Ayeyarwady.
Zároveň asi 50 diplomatov, ktorí sú v súčasnosti zamestnaní na mjanmarskom ministerstve zahraničných vecí v Naypidaw, je poslaných do týchto krajín, aby nahradili ich odvolaných kolegov.
Mjanmarský veľvyslanec pri OSN Jo Mo Tun už bol vojenskými orgánmi z jeho funkcie odvolaný a obvinený z velezrady, informuje portál. Veľké odvolanie diplomatov súvisí so skutočnosťou, že po prejave Zhuo Mo Tonga v OSN sa mnoho mjanmarských diplomatov pracujúcich v zahraničí začalo prikláňať k kampani za občiansku neposlušnosť, ktorá v Mjanmarsku už mesiac trvá, a prestať pracovať pre novú vládu.
Armáda sa dostala k moci 1. februára, zatkla civilných vodcov krajiny a svoje kroky vysvetlila údajným masívnym falšovaním výsledkov všeobecných volieb 8. novembra 2020, ktoré civilné orgány krajiny opakovane odmietli vyšetrovať.
Armáda po prevzatí moci pomocou ústavného postupu na odovzdanie moci poskytnutej v mimoriadnych situáciách vyhlásila v krajine na jeden rok výnimočný stav a sľúbila, že sa po skončení výnimočného stavu usporiada nové voľby a prevedie riadenie krajiny na politické strany, ktoré ich vyhrajú. Informuje o tom ria.ru.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies