SLOVENSKO - Médiami už viackrát prebehli informácie o tom, že pre pandémiu nastalo výrazné zvýšenie domáceho násilia.
Polícia na sociálnej sieti vyzýva, aby sme sa nebáli obrátiť na políciu, či už ako svedok domáceho násilia, alebo ako obeť. V oboch prípadoch treba volať na telefónne číslo 158.
Polícia zverejnila štatistiku, podľa ktorej bolo v rámci sledovaných trestných činov v Slovenskej republike v roku 2020 spáchaných „príbuzným“ celkovo 1461 trestných činov, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 55 prípadov.
V prípade trestného činu týrania blízkej osoby a zverenej osoby bolo v roku 2020 zistených 477 trestných činov.
„Problematika domáceho násilia si vyžaduje efektívne riešenia a jedným z nich je nepochybne inštitút vykázania podozrivého z týrania z domácnosti. Počet vykázaní zo spoločného obydlia realizovaných príslušníkmi PZ každoročne stúpa a príslušníci PZ v čoraz väčšej miere využívajú tento inštitút, čo dokazujú aj čísla. Zatiaľ čo v roku 2018 bol počet vykázaní 844, v roku 2019 to bolo 892 a v roku 2020 až 1045 vykázaní zo spoločného obydlia,“ vysvetlila polícia.
Závažné prípady domáceho násilia sa často končia návrhom na podanie obžaloby, pričom sadzba v základnej skutkovej podstate tohto trestného činu začína od 3 až 8 rokov.
Súvisiaci článok: Pandémia koronavírusu znížila nelegálnu migráciu, Slovensko nie je iba tranzitnou krajinou
Zefektívnenie činnosti
Polícia venuje zvýšenú pozornosť každému oznámeniu domáceho násilia, každý jednotlivý prípad individuálne vyhodnocuje a realizuje v súlade s platnou legislatívou.
Zameriava sa na včasnú identifikáciu prípadov domáceho násilia, vyhodnocuje riziko ohrozenia a prijíma potrebné opatrenia na ochranu ohrozených osôb, vrátane maloletých detí v domácnosti.
„K obetiam domáceho násilia pristupujeme obzvlášť citlivo a empaticky a sme na tieto prípady vyškolení. Je dôležité, aby obete o domácom násilí nemlčali a niekomu sa zdôverili, môže to byť príbuzný alebo akákoľvek iná osoba, ktorej dôverujú. Ak viete o domácom násilí, neváhajte kontaktovať políciu na linke 158 alebo osobne na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru skôr, ako sa bude násilie stupňovať,“ objasňuje polícia a súčasne vyzýva, aby sme neváhali kontaktovať číslo 158, ak si to situácia bude vyžadovať.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies