BRATISLAVA - Nákup neregistrovanej ruskej vakcíny Sputnik V je spochybnením európskej spolupráce pri riešení pandémie. Uviedol to europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH).
Cestovanie
Dodal, že okrem prejavu nespoľahlivosti môže byť najväčší dopad okrem zdravotného rizika taký, že občania zaočkovaní takouto vakcínou nebudú môcť vycestovať do iného členského štátu Európskej únie (EÚ).
Rusi by zrejme povolenie od EMA dostali
Podľa europoslanca je potrebné rešpektovať odborníkov a používať len vakcíny registrované v Európskej liekovej agentúre. Domnieva sa, že ak by Rusko o registráciu Sputniku V požiadalo, zrejme by ju aj dostalo. "To, že tak neurobilo, ukazuje, že vakcínu a aj celú pandémiu vníma ako primárne politickú a nie medicínsku záležitosť," doplnil Štefanec s tým, že Rusko sa aj pomocou svojej vakcíny snaží narušiť jednotu a dôveru vo vnútri EÚ. "Keďže tu ide o ľudské životy, považujem to za hyenizmus," zdôraznil Štefanec.
Nákup vakcíny nie je problém
Ako uviedol europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka, skutočným problémom pritom nie je samotný nákup vakcíny Sputnik V, ale fakt, že ním chce premiér Igor Matovič (OĽaNO) očkovať ľudí bez overenia zo strany Európskej liekovej agentúry (EMA).
"...Nevšimol som si, že by podobne vítal nemeckú, americkú či britsko-švédsku vakcínu. V očiach našich európskych partnerov je to nepochopiteľné," zdôraznil Šimečka.
Šimečka pripomenul, že ruské médiá sú dnes plné fotiek z košického letiska a oslavných správ o tom, ako sa Slovensko "vykašľalo" na európsku súdržnosť a privítalo záchranu z Ruska.
Europoslanec zároveň dodal, že EÚ už týždne vyzýva Rusov, aby dodali potrebné podklady a požiadali o registráciu Sputnika. Doplnil, že premiér tým zásadne skomplikoval situáciu slovenskej diplomacii a obáva sa, že aj bezpečnostným zložkám.
Príchod na Slovensko
V pondelok 1. marca priviezli na Slovensko prvé dávky ruskej vakcíny Sputnik V, ktorá ešte nie je registrovaná EMA. Slovensko ju však môže používať ako neregistrovaný liek, a to na základe rozhodnutia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO). Z krajín EÚ ju používa len Maďarsko.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies