BRUSEL - Európska únia (EÚ) v utorok uvalila sankcie na štyroch popredných ruských predstaviteľov za uväznenie opozičného lídra Alexeja Navaľného.
Štyria ruskí predstavitelia
Únia zakázala cestovať a zmrazila majetok šéfovi Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie Alexandrovi Bastrykinovi, generálnemu prokurátorovi Igorovi Krasnovovi, veliteľovi Národnej gardy Viktorovi Zolotovovi a šéfovi Federálnej väzenskej služby Alexandrovi Kalašnikovovi. Na štvoricu EÚ uvalila sankcie za "ich roly vo svojvoľnom zatknutí, trestnom stíhaní a odsúdení Alexeja Navaľného, a tiež represii pokojných protestov v súvislosti s nezákonným zaobchádzaním s ním".
Ozvalo sa aj USA
Sankcie v spojitosti s otravou a väznením Navaľného v utorok oznámili aj Spojené štáty. Bidenova administratíva ich uvalí na bližšie nešpecifikovaných ruských predstaviteľov a podniky. Väčšina zo 14 podnikov sa podľa administratívy zúčastnila na výrobe biologických alebo chemických látok.
Utorkové sankcie budú prvým z niekoľkých krokov, ktoré Bidenova administratíva podnikne "v reakcii na mnoho destabilizujúcich činov", uviedol pre novinárov nemenovaný vládny predstaviteľ. Zároveň sú to prvé sankcie voči Rusku zo strany vlády nového amerického prezidenta, ktorý sa zaviazal, že bude konfrontovať ruského prezidenta Vladimira Putina pre údajné útoky na ruskú opozíciu a hackerské útoky v zahraničí.
Podľa vládnych predstaviteľov administratíva plánuje čoskoro reagovať aj na masívny ruský hackerský útok, ktorý zasiahol federálne vládne úrady aj súkromné spoločnosti.
Zadržanie
Štyridsaťštyriročného Navaľného, ktorý je najprominentnejším kritikom ruského prezidenta Vladimira Putina, zatkli v januári po návrate z Nemecka, kde sa päť mesiacov zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou novičok. Navaľnyj tvrdí, že za jeho otrávením stál Kremeľ, ruské úrady toto obvinenie popierajú.
Vzatie do väzby
Minulý mesiac moskovský súd Navaľného odsúdil na dva roky a osem mesiacov väzenia pre porušenie pravidiel podmienečného odsúdenia počas zotavovania sa v Nemecku. Podmienečný trest dostal v roku 2014 na základe obvinenia zo sprenevery. Podľa Navaľného bolo jeho obvinenie vykonštruované. Európsky súd pre ľudské práva dospel k záveru, že bolo nezákonné a prikázal Navaľného prepustenie.
Protesty v Rusku
Navaľného zatknutie a uväznenie vyvolalo veľkú vlnu protestov po celom Rusku. Úrady zareagovali rozsiahlym zásahom, pričom zadržali okolo 11-tisíc ľudí, z ktorých mnohí dostali pokuty alebo tresty odňatia slobody na sedem až 15 dní.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies