RIO DE JANEIRO – Brazílsky najvyšší súd v utorok nariadil vyšetrovanie predaja pôdy v amazonskom dažďovom pralese, ktoré bolo inzerované na stránkach Marketplace na sociálnej sieti Facebook.
Informoval o tom server BBC News Brasil, ktorý na tento inzerát počas minulého týždňa upozornil. Niektoré ponúkané pozemky sú dokonca v chránených oblastiach a patria k územia, na ktorých sídli domorodé obyvateľstvo.
Amazónia na predaj
V reportáži BBC News Brasil, ktorú zverejnili v piatok s názvom Amazónia na predaj, reportéri upozornili na desiatky inzerátov, ktoré predávajú časti lesa a nedávno odlesnené lokality dažďového pralesa.
Sudca najvyššieho súdu Luís Roberto Barroso nariadil vyšetrovanie v rámci inej kauzy. Tá sa týka sťažností rôznych združení domorodého obyvateľstva a niekoľkých politických strán pre nedbanlivosť o ochrane indiánov pred ochorením Covid-19.
Územie indiánov
Niektoré z ponúkaných pozemkov inzerovaných na FB sa nachádzajú na území indiánov z kmeňa Uru Eu Wau Wau a podľa Barrosa tam epidemiologickú situáciu výrazne zhoršila práve „prítomnosť votrelcov“, ktorí nezákonným spôsobom zaberajú pôdu v amazonskom pralese.
Sudca tiež zdôraznil, že vyšetrovanie sa nemá týkať iba tohto kmeňa, ale všetkých oblastí, kde žije domorodé obyvateľstvo.
Televízia v reportáži tiež upozornila na pokračujúce odlesňovanie amazonského dažďového pralesa.
Upozornila, že proti týmto organizovaným skupinám, ktoré devastujú dažďový prales, je veľmi náročné bojovať. Ich záujmy chránia špičkoví právnici s väzbami na vplyvných politikov.
Prečítajte si tiež: Amazonskému pralesu hrozí neodvratný zánik. Vedci už vedia, kedy oň definitívne prídeme
Odlesňovanie pokračuje
Pre odlesňovanie Amazónie sa v posledných rokoch dostal pod obrovský tlak a kritiky brazílsky prezident Jair Bolsonaro.
Ten uprednostňuje ekonomické záujmy pred ekologickými, pričom sa nesnaží odlesňovanie “Pľúc Zeme“ zabrániť.
Ostrú kritiku si vlani vyslúžil od francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Amazonský dažďový prales leží zo 60 percent na území Brazílie a zohráva kľúčovú úlohu pri pohlcovaní skleníkových plynov, ktoré sa do značnej miery podieľajú na klimatických zmenách.
Je pritom domovom rôznych vzácnych druhov rastlín, živočíchov a ekosystémov.
Mohlo by vás zaujímať: Antarktída je opäť o niečo menšia, odtrhol sa od nej ľadovec o veľkosti Londýna
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies