BRATISLAVA – Klimatickú krízu ako najväčšiu hrozbu ľudstva pravdepodobne predbehne kríza straty biodiverzity.
Uviedol to ornitológ Správy Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie a Dunajské luhy Samuel Pačenovský. Vďaka dopadu ľudskej činnosti na životné prostredie dosahuje v súčasnosti miera úhynu živočíšnych druhov 100 až 10-tisíc násobne vyššie tempo, ako by dosahovala prirodzene. Strata biodiverzity sa tak rýchlo blíži k bodu, „z ktorého už nebude návratu“.
Rapídny úhyn zvierat
V súčasnosti je ohrozených alebo už zničených viac ako 70 percent koralových útesov. Vedecké odhady pritom uvádzajú, že 80 percent kyslíka, ktorý dýchajú ľudia, pochádza práve z oceánov.
Počet individuálnych živočíchov na planéte sa od roku 1970 znížil o polovicu. Vyhynutím je navyše ohrozených vyše 40 percent obojživelníkov, štvrtina všetkých druhov cicavcov a každý ôsmy vtáčí druh.
Prečítajte si tiež: Ohrozený delfín tuponosý je najroztomilejšie zviera na svete!
Hrozí zrútenie ekosystémov
„Už doteraz sme stratili veľké množstvo genetickej rôznorodosti u domestifikovaných komerčných plodín. Diví príbuzní modernej ryže či obila obsahujúci gény odolné voči chorobám či klimatickej zmene sú na okraji vyhynutia. Keď sa to skombinuje s degradáciou pôdy, nadmernou spotrebou a znečistením, dochádza k nezvratnej strate biodiverzity,“ povedal pre agentúru SITA Pačenovský.
Podľa ornitológa bude potrebná výrazná zmena spotrebovania zdrojov a využívania prírody. V opačnom prípade by totiž mohlo dôjsť k zrúteniu ekosystémov, čo môže mať za následok napríklad vyhynutie koralových útesov a znamenalo by to výrazné zníženie produkcie kyslíka.
„Čoskoro budeme spotrebúvať viac ako štvornásobok zdrojov oproti skutočnej potrebe planéty, čo zjavne nie je udržateľné,“ dodal Pačenovský.
Mohlo by vás zaujímať: Kus amazonského pralesa sa predával na Facebooku, súd nariadil vyšetrovanie
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies