Z najnovších údajov Eurostatu vyplýva, že Slovensko je podielom plochy siedmou najzalesnenejšou krajinu Európskej únie
Údaje boli zverejnené pri príležitosti Medzinárodného dňa lesov (21. marec). Ich cieľom zvýšiť povedomie o význame všetkých druhov lesov. Slovensko malo v roku 2020 o jedno percento vyšší podiel plochy zalesnenia (39 %) ako priemer EÚ (38 %). V únii má väčšiu plochu zalesnenia krajiny iba prvé Fínsko (66 %), nasledujú Švédsko (63 %), Slovinsko (61 %), Estónsko (54 %), Lotyšsko (53 %) a Rakúsko (46 %).
Vlani mala EÚ podľa odhadov Eurostatu 159 miliónov hektárov lesov. Od roku 1990 sa ich rozloha zvýšila o takmer 10 %, z predchádzajúcich 145 miliónov hektárov. Na chvoste rebríčka bolo v roku 2020 iba asi 1 % pôdy pokrytých lesmi na Malte a menej ako pätina pôdy bola zalesnená v Holandsku (10 %), Írsku (11 %), Dánsku (15 %) a na Cypre (19 %). Pre porovnanie zalesnenie v iných krajinách V4 bolo v roku 2020 menšie ako na Slovensku. Česko malo 34 %, Poľsko 30 % a Maďarsko iba 22 %.
Lesy poskytujú spoločnosti škálu ekosystémových služieb, okrem poskytovania stavebného alebo palivového dreva, podľa Eurostatu sa čoraz viac uznáva ich rozhodujúca úloha pri rekreácii, odstraňovaní znečisťujúcich látok zo vzduchu a vody, predchádzanie povodniam a ukladanie uhlíka.
Potenciál lesov poskytovať tieto ekosystémové služby závisí od rozlohy a stavu lesov. Väčšie lesy a v dobrom stave majú vyšší potenciál poskytovať ľuďom viac ekosystémových služieb.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies