NAIROBI - Z obľúbeného nápoja kávy by sa mohol už čoskoro stať nedostatkový tovar. Dôvodom pritom nie je len pandémia nového koronavírusu, ktorý značne komplikuje jej distribúciu, ale aj klimatické zmeny.
Kávoví farmári v Keni bijú na poplach. Evidujú totiž dramatický pokles výnosov pre zmeny v intenzite dažďov, pretrvávajúcim suchám a neustále sa zvyšujúcim sa teplotám.
Ak sú podmienky ideálne, jeden kávovník dokáže poskytnúť približne 10 kíl bobúľ. V súčasnosti je to však len zlomok, farmári z jedného kríku oberú iba 2 kilá.
„Nie sme schopní predpovedať, kedy je správny čas použiť hnojivá alebo iné všeobecné postupy, čo do značnej miery negatívne ovplyvňuje výrobu kávy,“ upozornil na to Simon Kinoti z Keňského inštitútu pre výskum kávy.
Za posledné roky prší intenzívnejšie a nárazovo, nedá sa teda spoľahnúť na rovnomernejšiu distribúciu zrážok. Táto zmena zároveň prehlbuje suchá, čo prispieva aj postupne zvyšujúcim sa teplotám ovzdušia. Mix negatívnych extrémov počasia tak prispieva k horšej a menšej úrode.
Keňa pritom patrí medzi 20 najväčších producentov kávy na svete. Pestuje sa tu odroda arabica, ktorej sa darí vo vlhkom a chladnejšom podnebí. Farmári preto varujú, že ak sa nepodarí zmierniť trend klimatických zmien, pocítia to všade vo svete.
V neposlednom rade to bude znamenať zdražovanie kávy, ktorú najviac pocítia konzumenti. „Veľa fariem, obzvlášť v nižšie položených oblastiach bolo opustených, alebo musia vynakladať oveľa viac prostriedkov na zavlažovacie systémy, čo sa samozrejme odrazilo aj na ich ziskoch,“ opísal situáciu Elijah Gichuru z kávového inštitútu.
Mohlo by vás zaujímať: ENVIRONETKY: Iniciatíva Klíma ťa potrebuje je z výsledku hlasovania v NR SR sklamaná
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies