BRATISLAVA - Prioritami Slovenska počas trojročného členstva v Rade Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva (HRC) boli najmä boj proti všetkým formám rasizmu, xenofóbie a s tým spojenej intolerancie, ale aj práva dieťaťa či podpora slobody náboženského vyznania alebo presvedčenia náboženskej tolerancie.
Slovenská republika bola 16. októbra 2017 zvolená počas 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku za člena Rady OSN pre ľudské práva na obdobie od 1. januára 2018 do 31. decembra 2020. Vsúlade s deklarovanými prísľubmi a záväzkami, zahranično-politickými záujmami SR a prioritami Európskej únie sa Slovensko aktívne zúčastňovalo na činnosti HRC a podporovalo univerzálne dodržiavanie ľudských práv a základných slobôd.
„Členstvo preverilo našu schopnosť jasne a operatívne formulovať svoje politicko-expertné pozície a pružne reagovať na aktuálne geopolitické výzvy,“ uvádza sa v Správe o členstve Slovenskej republiky v Rade OSN pre ľudské práva v období rokov 2018 – 2020, ktorú vláda na dnešnom rokovaní schválila.
Správa dopĺňa, že pôsobenie Slovenska dokázalo jej jednoznačné proeurópske hodnotové ukotvenie. Slovensko všestranne podporovalo budovanie konsenzu Európskej únie k iniciatívam predkladaným do HRC a pri hlasovaní o rezolúciách. Dokument dodáva že SR zostáva aktívna v podpore ľudských práv a demokracie vo svete aj po ukončení trojročného členstva v HRC. V rámci HRC sa bude angažovať aj z pozície pozorovateľa, ktorý sa môže aktívne podieľať na jej činnosti s výnimkou hlasovania o rezolúciách.
Prečítajte si tiež: Holanďania napodobnili Nórov i Nemcov, a upozornili na nedodržiavanie ľudských práv v Katare
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies