MOSKVA - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko navrhol zatvoriť veľvyslanectvá v nepriateľských krajinách. Jeho pohár trpezlivosti pretiekol pre výzvy pobaltských štátov a Poľska smerom k Európskej únii a USA, aby zvýšili tlak na Minsk.
Bielorusko už raz uzatváralo diplomatickú misiu pred piatimi rokmi – v Izraeli z dôvodu „prísnych rozpočtových obmedzení“. Tel Aviv však ako prvý vtedy ponúkol šetrenie peňazí a odvolal veľvyslancov. Komunikácia potom prebiehala prostredníctvom Ruska a pobaltských krajín.
Na jeseň Lukašenko vrátil domov vedúcich veľvyslanectiev v Poľsku a Litve pre podporu „bieloruských provokatérov, ktorí od minulého leta destabilizujú situáciu v Minsku“. Východoeurópski susedia poskytli útočisko Sviatlane Cichanovskej, bývalému ministrovi kultúry Pavlovi Latuškovi a politikovi Valerijovi Tsepkalovi. Okrem toho Vilnius a Varšava naliehavo žiadali európske spoločenstvo, aby uvalilo sankcie na okolie bieloruského vodcu.
V reakcii na to, Lukašenko vyzval pobaltských susedov, aby znížili počet diplomatov v Bielorusku. Vo februári odmietol používať litovský prístav Klaipeda na prepravu tovaru do Európy. Na jar dorazili prvé zásielky bieloruského benzínu a vykurovacieho oleja do ruských prístavov v Baltskom mori a potom boli presmerované do európskych prístavov.
Ruské prístavy v nasledujúcich dvoch rokoch sľúbili, že preložia desať miliónov ton bieloruského vykurovacieho oleja a benzínu. Cez Klaipedu ročne prešlo asi päť miliónov ton tejto bieloruskej komodity. Časť ropných produktov Vilnius ponechával pre seba. Teraz úrady hľadajú alternatívneho dodávateľa.
Napriek odvolaniu veľvyslancov zastúpenia Bieloruska v Poľsku a pobaltských krajinách pokračovali v práci. Pred pár dňami ale Lukašenko navrhol zatvoriť alebo znížiť na minimum personál v krajinách, ktoré „vedú deštruktívne práce proti Minsku“.
Prečítajte si tiež: Cichanovskú začali v Bielorusku vyšetrovať z možného šírenia terorizmu
Ostro kritizované boli vzťahy z Poľskom. Lukašenko poznamenal, že kontakty s Varšavou boli vždy ťažké, ale teraz „Minský pohár trpezlivosti preteká“. Poľské úrady obvinil z „prechovávania bieloruských utečencov“, z „do očí bijúceho velebenia banditov a vojnových zločincov“.
Prezident pohrozil, že ak bude Poľsko pokračovať vo svojich nepriateľských činoch, Bielorusko im pripomenie okupáciu časti krajiny v 20. a 30. rokoch a „dá za to po hlave“. Medzitým sa plánuje obmedziť práca organizácií s poľským financovaním až po zatvorenie jazykových centier pre štúdium poľštiny.
Minsk zároveň pripúšťa: z dôvodu geografickej blízkosti kontaktov so susedmi sa nedá uniknúť. Aby boli kontakty prospešné, bieloruskí politici našli mimoriadne riešenie - účtujú poplatok za prekročenie hraníc s Poľskom a Litvou, časom plánujú spoplatniť aj vycestovanie na Ukrajinu – z rovnakého dôvodu „nepriateľská rétorika Vladimíra Zelenského voči Minsku“.
Energetika je ďalšou oblasťou, v ktorej sa obmedzuje spolupráca medzi Bieloruskom a pobaltskými štátmi. Energetické systémy pobaltských štátov, Bieloruska a Ruska stále fungujú synchrónne, čo umožňuje výmenu energie v prípade nehôd.
Zachovanie takejto štruktúry iniciovalo v roku 2001 Lotyšsko, Litva a Estónsko. Ale zasiahla Severoatlantická aliancia a tieto krajiny sa rozhodli opustiť spoločnú energetickú sieť do roku 2025.
Mohlo by vás zaujímať: Litva odmietla vydať opozičnú političku Cichanovskú bieloruským úradom
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies