TOKIO - Japonská vláda sa rozhodla vypustiť vodu z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima-1 do oceánu, informovala agentúra Kyodo.
Je ustanovené, že kvapalina, ktorá sa používala na chladenie reaktorov a ktorá sa teraz skladuje v nádržiach na území stanice bude dôkladne očistená od rádioaktívnych prvkov, najmä od trícia. Do oceánu sa dostane iba vtedy, ak úroveň škodlivých látok bude výrazne nižšia ako národné aj medzinárodné normy.
Zákrok je naplánovaný približne na rok 2023. Berúc do úvahy súčasnú rýchlosť akumulácie vody v nádržiach, všetky dostupné nádrže pretečú do konca roka 2022.
Susedné krajiny a medzinárodné spoločenstvo sú znepokojené zámermi Tokia. Čínske ministerstvo zahraničia vyzvalo Japonsko, aby prehodnotilo prístup k riešeniu problému. Juhokórejské úrady to označili za neprijateľné. Americké ministerstvo zahraničia uviedlo, že očakáva, že Tokio potvrdí bezpečnosť oznámeného plánu.
V marci tohto roku požiadala japonská vláda Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (IAEA) o vyjadrenie stanoviska k zámerom vypúšťania rádioaktívnej vody do oceánu. Predovšetkým potvrdiť, že spôsob a zariadenie pre likvidáciu zodpovedajú prijatým bezpečnostným normám, overiť úrovne žiarenia a zverejniť odhady.
Najhoršia nehoda po Černobyle sa stala v jadrovej elektrárni Fukušima-1 v dôsledku siného zemetrasenia a tsunami 11. marca 2011. V dôsledku únikov radiácie úrady evakuovali obyvateľov východných okresov prefektúry Fukušima. Z dôvodu vykonanej dekontaminácie bol v niektorých z nich odstránený osobitný režim a ľuďom bolo umožnené vrátiť sa domov. Niektoré oblasti však do teraz sú neobývane.
Podľa odhadov prevádzkovateľa atómovej elektrárne Fukušima-1, spoločnosti TEPCO, bude trvať 40 rokov, kým sa odstránia následky a demontujú sa reaktory.
Zdroj: https://ria.ru/20210413/fukusima-1728000187.html
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies