BRATISLAVA - Otázka, ktorú by v súčasnosti malo Slovensko riešiť v súvislosti s udalosťami v Českej republike nie je, či vyhostiť ruských diplomatov - agentov, ale koľko ich vyhostiť.
Pre agentúru SITA to povedal politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky ((IVO) Grigorij Mesežnikov. Predstavitelia Slovenska podľa neho doteraz vyjadrovali verbálnu solidaritu s Českom, avšak pokiaľ by európske štáty rozhodli o vyhosťovaní diplomatov, Slovensko by sa podľa neho malo určite pripojiť.
Rusi porušili zmluvu
„Tá kauza nie je o nič menej významná, ako kauza Skripaľ. Boli do nej zapojené tie isté osoby,” skonštatoval Mesežnikov na margo výbuchu z roku 2014.
Zdôraznil, že v tomto prípade išlo aj o väčší počet obetí. Odborník tiež pripomenul, že ČR mala s Ruskom podpísanú zmluvu o priateľstve a spolupráci, napriek tomu bol na jej území spáchaný teroristický útok. To podľa neho dokazuje, že Rusko nie je spoľahlivým partnerom.
Mohlo by vás zaujímať: Útok na Českú republiku je útokom na Slovensko, tvrdí poslanec zo strany Sloboda a solidarita
Dovoz ruskej vakcíny bol omyl
Dovoz vakcíny Sputnik V na Slovensko označil expert za omyl, vzhľadom na medializovaný prípad z ČR. „Teraz je na iniciátoroch, aby to vyriešili,” dodal.
Český premiér Andrej Babiš spolu s ministrom vnútra a dočasne povereným ministrom zahraničia ČR Janom Hamáčkom na mimoriadnej tlačovej konferencii v sobotu (17. apríla) oznámili vyhostenie 18 ruských diplomatov.
Identifikovali ich totiž ako pracovníkov ruských tajných služieb. Podľa Babiša a Hamáčka existuje podozrenie, že sa Rusko podieľalo na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, pri ktorom zomreli dvaja ľudia.
Rusko v reakcii oznámilo, že vyhostí 20 zamestnancov českého veľvyslanectva v Moskve. Opustiť krajinu musia do dnešnej polnoci, preto pre nich česká vláda pošle vládny špeciál.
Prečítajte si tiež: Cesta Hamáčka a Danka do Ruska mala byť zastierací manéver
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies