BRATISLAVA – Mimovládna organizácia Greenpeace Slovensko dnes spustila kampaň za vytvorenie morských rezervácií.
Slovenská pobočka Greenpeace sa pridala ku globálnej kampani za ochranu oceánov. Jej cieľom je vytvorenie rezervácií na 30 percentách územia oceánov a voľných morí do roku 2030.
Aktuálna situácia
Momentálne spadá pod určitý stupeň ochrany len jedno percento rozlohy voľných morí. Oceány sú kľúčové pre zdravie planéty. Sú domovom cenných ekosystémov a poskytujú obživu a potravu pre miliardy ľudí. Oceány tiež hrajú významnú úlohu pri regulácii a zmierňovaní dopadov klimatickej krízy. Absorbujú až 30 percent všetkého oxidu uhličitého a 90 percent prebytočného tepla. Produkuje sa v nich až polovica kyslíka na Zemi. „Nadmerný priemyselný rybolov, hlbokomorská ťažba, znečistenie, to všetko ohrozuje krehký balans oceánskych ekosystémov a je nevyhnutné, aby sme s ich ochranou začali okamžite. Oceány patria nám všetkým, a preto je na nás, aby sme ich ochránili, ”povedala Katarína Juríková, riaditeľka Greenpeace Slovensko.
Prečítajte si tiež: Proti ťažbe z morského dna sa postavili dve automobilky, výrobca mobilov či Google
Podľa Greenpeace sú oceány na pokraji kolapsu. Každú minútu v nich skončí jedno nákladné auto plastového odpadu. Celkovo 90 percent svetovej populácie rýb sa pre nadmerný lov dostalo na hranicu prežitia. Do prostredia oceánov navyše zasahuje aj ropný a ťažobný priemysel, ktorý znečisťuje a vypúšťa toxické látky. Kvôli zmene klímy sa zároveň rýchlejšie okysličujú, otepľujú a strácajú kyslík.
Koncept siete morských rezervácií
Greenpeace tento koncept predstavil v roku 2005. Koncom januára 2015 sa vlády z celého sveta dohodli na vytvorení záväznej právnej dohody na ochranu morského života v oblastiach za hranicami teritoriálnych vôd. V lete tohto roku sa uskutoční štvrté a rozhodujúce stretnutie na pôde Organizácie spojených národov, na ktorom sa definitívne rozhodne o takzvanom Globálnom dohovore o oceánoch. Globálnu kampaň Greenpeace za ochranu oceánov podporilo 3,5 milióna ľudí. Petíciu za ochranu oceánov môžu ľudia podporiť na webe Greenpeace Slovensko.
Mohlo by vás zaujímať: Tehotná veľryba zomrela po náhodnej konzumácii rybárskej siete
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies