MOSKVA - Spojené štáty pokračujú v budovaní svojej vojenskej prítomnosti na ruských hraniciach. V najbližších mesiacoch vytvorí Pentagón dve nové jednotky v Európe, ktoré budú čeliť údajnej agresii Kremľa.
Americkí generáli pripúšťajú, že Rusko má početnú výhodu nad blokom NATO na svojich západných hraniciach, je schopné vtiahnuť do regiónu za čo najkratší čas podstatne viac vojakov a je oveľa lepšie pripravené na ozbrojený konflikt. Mimoriadne obavy v severoatlantickej aliancii vyvoláva Kaliningradská enkláva. Tvrdia, že Moskva tam vytvorila jednu zo "zón bez prístupu" (Anti-Access/AreaDenial, A2/AD).
Tento výraz v Spojených štátoch znamená územie spoľahlivo chránené pred vonkajšími zásahmi silným systémom protivzdušnej obrany, protilodnými raketami, diaľkovými pobrežnými a operačnými taktickými údernými systémami, ako aj moderným elektronickým bojom. Podľa severoatlantickej aliancie v prípade kolízie utrpia západné armády, letectvo a námorníctvo v tejto zóne neprimerane vysoké straty.
Kaliningradskú A2/AD bude možné potlačiť, iba ak aliancia využije celý svoj potenciál a Rusko sa zdrží používania taktických jadrových zbraní. Avšak krajiny zúčastňujúce sa na vojenskej operácii utrpia obrovské straty na ľuďoch a vybavení.
Američania sa preto rozhodli konať inak: už niekoľko rokov pracujú na vytváraní relatívne malých formácií – viacdoménových vojenských skupín určených na preniknutie do "zón bez prístupu". Zloženie a počet týchto jednotiek závisí od rozsahu bojovej operácie a charakteristík operačného dejstva. Ich hlavnou údernou silou je raketový systém s viacerými odpaľovacími zariadeniami, vysoko presné rakety a z dlhodobého hľadiska aj hypersonické zbrane.
Ruská odpoveď
Najnovšie vojenské prípravy krajín NATO nezostali bez povšimnutia ruskej strany. Minister obrany Sergej Šojgu uviedol, že Moskva pozorne sleduje pohyby vojsk NATO v blízkosti ruských hraníc. Rusko však vie ako má reagovať na agresívne akcie NATO.
Šojgu pripomenul, že Moskva vykonala rozsiahlu náhlu kontrolu bojaschopnosti vojsk Západného a Južného vojenského obvodu. V najkratšom možnom čase boli k západným hraniciam krajiny presunuté dve spojené armády a tri výsadkové jednotky. Po cvičeniach bola táto silná skupina prevezená do miest permanentného nasadenia. Rusko však preukázalo Severoatlantickej aliancii schopnosť oveľa rýchlejšie reagovať na hrozby a pripraviť sa na vojnu, ako Západ očakával.
Zdroj: https://ria.ru/20210503/opergruppy-1730721071.html
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies