ŽENEVA - Rozhodnutie technickej poradnej skupiny Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) otvára možnosť, že by sa aj táto očkovacia látka mohla v nadchádzajúcich týždňoch alebo mesiacoch dostať do programu COVAX a prostredníctvom neho do krajín, ktoré nemajú dostatok vakcín.
Zverejnený len výskum dvoch
Sinopharm verejne sprístupnil veľmi málo dát, s výnimkou efektívnosti svojich dvoch očkovacích látok - jednej vyvinutej Pekinským inštitútom biologických produktov a druhej od Wu-chanského inštitútu biologických produktov. WHO pre núdzové použitie hodnotila pekinskú vakcínu.
Ako uviedol generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, pekinská vakcína "sa tak stala šiestou, ktorá dostala od WHO potvrdenie o bezpečnosti, efektívnosti a kvalite", čo podľa jeho slov rozšírilo zoznam očkovacích látok, ktoré môže nakúpiť COVAX a tiež to dáva "krajinám istotu pre urýchlenie vlastných regulačných súhlasov", aby mohli dovážať a podávať túto vakcínu.
Vakcíny, ktoré prešli
Ďalšími so súhlasom od WHO sú vakcíny od Pfizer-BioNTech, Johnson & Johnson, Moderna, AstraZeneca a verzia AstraZeneca vyrábaná Serum Institute of India.
Iný poradný orgán, ktorý WHO radí v súvislosti s vakcínami, sa už skôr vyjadril, že veľmi dôveruje ochrane vakcíny od Sinopharm vo vekovej skupine 18 - 59 rokov, no má nízku dôveru, čo sa týka jej efektívnosti u ľudí vo veku 60 rokov a starších. Jeho členovia konštatovali, že majú "veľmi nízku dôveru" k dostupným dátam o vážnych vedľajších účinkoch v tejto vekovej skupine.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies