BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady včera 115 hlasmi posunuli do druhého čítania novelu zákona o hospodárskej mobilizácii, o ktorej sa rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní.
Zmena zákona súvisí s opatreniami prijímanými v čase pandémie koronavírusu. Vďaka zmene zákona majú byť opatrenia hospodárskej mobilizácie naviazané aj na mimoriadnu situáciu a bude ich možné nariaďovať aj počas nej. Skupina koaličných poslancov, ktorá právnu úpravu predložila, v dôvodovej správe uvádza, že núdzový stav predstavuje výrazný zásah do základných práv a slobôd. Na Slovensku bol opakovane vyhlásený od 1. októbra 2020 a trvá súvisle viac ako sedem mesiacov. Mimoriadna situácia je na Slovensku vyhlásená s účinnosťou od 12. marca 2020.
Cieľom návrhu zákona je teda legislatívne upraviť možnosť prijímania niektorých opatrení hospodárskej mobilizácie nielen vo výnimočnom stave a v núdzovom stave, ale aj v mimoriadnej situácii.
Súvisiaci článok: Poslanci sa dnes v zrýchlenom režime budú zaoberať aj touto dôležitou novelou zákona
Opatrenia hospodárskej mobilizácie sú podľa súčasného znenia zákona naviazané na výnimočný alebo núdzový stav. Ide napríklad o opatrenia ako pracovná povinnosť, organizácia výroby a služieb, používanie štátnych hmotných rezerv či organizácia dodávok životne dôležitých tovarov a ich predaj s využitím mimoriadnych regulačných opatrení. Výnimkou má byť pracovná povinnosť, ktorá sa podľa návrhu bude naďalej viazať len na núdzový alebo výnimočný stav, a nebude ju možné nariadiť počas mimoriadnej situácie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies