BRATISLAVA – Pre úspešnú liečbu vrodených srdcových porúch u detí je potrebné zamerať sa na včasnú diagnostiku.
Počas dnešnej návštevy novovybudovaného oddelenia Detského kardiocentra Národného ústavu srdcovo-cievnych chorôb v Bratislave to skonštatovala prezidentka Zuzana Čaputová. Prezidentka pripomenula, že každý rok sa na Slovensku narodí okolo 400 detí s vrodenou srdcovou poruchou.
„Aj práve vďaka práci Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra sa podarilo znížiť úmrtnosť detí s touto poruchou z 15 percent pod 3 percentá. A to je obrovský úspech," vyhlásila hlava štátu.
V prípade kardio ochorení detí je podľa Čaputovej prevencia najvhodnejšia už v prenatálnom štádiu. „Aktuálne toto vyšetrenie absolvuje približne tretina detí. Cieľom je zvýšiť diagnostiku k 80 až 90 percentám. To môže byť kľúčový faktor na záchranu ľudských životov," skonštatovala.
Podľa prezidentky bolo už na prvý pohľad vidieť, že nový pavilón kardiocentra je skvelo technicky vybavený. Predovšetkým však zdôraznila, že v Detskom kardiocentre pracujú špičkoví lekári, odhodlané zdravotné sestry a odborný zdravotnícky personál.
„Ak chceme mať viac podobných špičkových zariadení, tak je potrebné efektívne využiť prostriedky, ktoré nám prináša Plán obnovy. Na jednej strane sa zvýši atraktivita pracovného prostredia pre zdravotnícky personál a na druhej sa zlepšia podmienky na liečbu pacientov," dodala prezidentka.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies