BERLÍN - Nemecko uzavrelo s Namíbiou dohodu, na základe ktorej uzná zabitie desiatok tisíc ľudí počas koloniálnej éry za genocídu.
Krajina sa zaviazala investovať 1,1 miliardy eur, prevažne do rozvojových projektov. Dohoda, ktorej dosiahnutie oznámili v piatok, je výsledkom viac ako piatich rokov rokovaní medzi krajinami o udalostiach v Namíbii z rokov 1904 - 1908, keď bolo Nemecko koloniálnym vládcom krajiny na juhozápade Afriky.
Ako došlo ku genocíde?
Namíbia sa stala nemeckou kolóniou v roku 1884 a v roku 1915 Nemecko územie odovzdalo Južnej Afrike. Namíbia získala samostatnosť v roku 1990. Nemecký generál Lothar von Trotha, ktorého v roku 1904 vyslali do vtedajšej Nemeckej juhozápadnej Afriky, aby potlačil povstanie kmeňa Hererov, podľa historikov prikázal svojim jednotkám, aby vyvraždili celý kmeň. Následkom toho prišlo o život asi 65-tisíc Hererov a najmenej 10-tisíc Namov.
Mohlo by vás zaujímať: Raz k tomu muselo dôjsť! Za čo Emmanuel Macron priznal zodpovednosť?
„Vo svetle historickej a morálnej zodpovednosti Nemecka, požiadame Namíbiu a potomkov obetí o odpustenie," povedal vo vyhlásení nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas, podľa ktorého cieľom bolo nájsť spoločnú cestu k zmiereniu v spomienke na obete. „To zahŕňa aj nazývanie udalostí z čias nemeckej koloniálnej éry na území dnešnej Namíbie, a najmä zverstiev spáchaných medzi rokmi 1904 a 1908, nemilosrdne a bez eufemizmov," dodal s tým, že preto budú tieto udalosti teraz „oficiálne nazývať tak, ako to je z dnešnej perspektívy genocída".
Rokovania medzi Nemeckom a Namíbiou
Rokovania sa začali v roku 2015, viac ako desaťročie po tom, ako Namíbiu v roku 2004 navštívila vtedajšia nemecká ministerka pre hospodársku spoluprácu a rozvoj Heidemarie Wieczorek-Zeul a vyslovila vôbec prvé ospravedlnenie Nemecka. Na rokovaniach sa podľa Nemecka podieľali aj zástupcovia Hererov a Namov, i keď priame rokovania sa uskutočnili medzi Berlínom a namíbijskou vládou.
Podpora Namíbie a potomkov obetí
Maas oznámil, že ako gesto „uznania tohto nevyčísliteľného utrpenia" plánuje Nemecko podporiť Namíbiu a potomkov obetí investíciami vo výške 1,1 miliardy eur do programu prestavby a rozvoja, pričom rozhodujúcu rolu v podobe tohto programu budú mať komunity zasiahnuté genocídou. Projekty, ktoré bude Nemecko financovať, by sa mali uskutočniť počas 30-ročného obdobia a budú oddelené od pokračujúcej rozvojovej pomoci Namíbii.
Minister však zároveň upozornil, že z toho neplynie legálny nárok na odškodnenie. To odráža nemecký postoj v súvislosti s Dohovorom OSN o zabránení a trestaní zločinu genocídia z roku 1948, podľa ktorého ho nemožno aplikovať retroaktívne a jeho záväzok je skôr politický a morálny ako právny.
Prečítajte si tiež: Nemecký minister zahraničia Heiko Maas víta zmiernenie amerických sankcií voči plynovodu Nord Stream 2
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies