BRATISLAVA - Strana Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) sa zhostila opozičnej politiky veľmi aktívne a je najviditeľnejšou opozičnou politickou stranou súčasnosti.
Ďalšie opozičné strany nedokážu pretláčať vlastné témy rovnako efektívne a na aktuálne problémy koalície reagujú menej razantne a v porovnaní so stranou Smer-SD neskôr. Uviedol to politológ Gabriel Eštok z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Spôsob tvorby opozičnej politiky predstaviteľov Smeru-SD sa podľa neho výrazne podobá na štýl vedenia opozičnej politiky Igora Matoviča (OĽaNO), je rovnako agresívna, ide na hranu, niekedy až za hranice elementárnej slušnosti.
"Predstavitelia strany Smer-SD súčasnej vládnej koalícii v plnej miere oplácajú ich nedávny vlastný chlebík v čase ich pôsobenia v opozičných kreslách. Frekvencia mediálnych výstupov je veľmi vysoká a dopĺňaná vizuálnymi nástrojmi," zhodnotil politológ.
Táto politika podľa jeho slov prináša významné politické body. Zároveň to považuje za dobrú správu pre samotnú stranu, nie však pre úroveň politickej kultúry a kvalitu obsahu slovenskej politiky.
Za najvýraznejšiu tvár súčasnej opozície označil Eštok lídra Smeru-SD Roberta Fica.
"Pritom len pred pár rokmi sa zdalo, že už výraznejšej politickej aktivity, ktorá by mohla byť úspešná, schopný nebude. Dnes však vidíme inú tvár Roberta Fica. V polohe opozičného politika akoby chytil druhý dych. Je opäť na obraze," myslí si politológ.
Fico bol podľa neho v diskusiách vždy rétoricky silným aktérom, s novou chuťou sa vrátila aj jeho ochota ísť tiež do diskusných súbojov. "Experimentuje aj s novými médiami, kde je však už menej autentický. V tomto priestore ho však dokážu zastúpiť, čo do rozsahu publika a dosahu výstupov, jeho ďalší stranícki kolegovia," doplnil.
Smer-SD sa podľa posledného prieskumu verejnej mienky agentúry Focus z polovice mája dostal už na tretie miesto a predbehol aj vládne hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).
HLAS-SD je vo volebných prieskumoch stále na čele, Smer už predbehol OĽaNO!
Eštok poukázal na fakt, že sa opäť potvrdzuje verejne známa zjednodušená politologická poučka o tom, že zväčša dochádza k poklesu popularity pre strany, ktoré sú vo vláde a "nesú bremeno" tvorby politiky a jej neúspechov.
"Na druhej strane je pre opozičné politické strany jednoduchšie popularitu získavať, pretože môžu stavať na nespokojnosti verejnosti, poukazovať na chyby, sľubovať nemožné a neniesť za to žiadnu politickú zodpovednosť," uzavrel politológ.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies