Počas pandémie nového koronavírusu, kedy sa zintenzívnil výskum mRNA vakcín, ktoré sú momentálne jedinou šancou ako zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy v spoločnosti, sa vývoj sústredil aj na to, ako by inovácie mohli pomôcť v iných oblastiach medicíny. Nemecká spoločnosť BioNTech sa v tomto prípade zamerala na liečbu rakoviny kože.
Popri vývoji vakcíny proti ochoreniu Covid-19, vedci pracovali aj na očkovacej látke proti rakovine. Spoločnosť BioNTech, ktorá v spolupráci s americkou firmou Pfizer vyvinula vakcínu Comirnaty, dnes aplikovala očkovaciu látku proti rakovine prvému pacientovi. Dobrovoľník sa tak zúčastnil klinického testovania - fázy II. Informoval portál IFLSCIENCE!
Ide o liečbu rakoviny kože, ktorá by mohla fungovať v kombinácii s liekom na imunoterapiu. Zameriava sa na boj proti špecifickému typu melanómu v pokročilom štádiu. Do štúdie bolo zatiaľ zapojených 120 dobrovoľníkov.
„Našou víziou je využiť silu imunitného systému proti rakovine a infekčným chorobám. Dokázali sme demonštrovať potenciál mRNA vakcín pri riešení COVID-19. Nesmieme zabúdať, že rakovina je tiež globálnou hrozbou pre zdravie, ešte horšou ako súčasná pandémia," uviedol vo vyhlásení spoluzakladateľ a hlavný lekár spoločnosti BioNTech Özlem Türeci.
Doplnil, že experimentálna liečba BNT111 sa v prvej fáze ukázala ako bezpečná a vykázala sľubné výsledky. Vakcína dokáže vytvoriť v organizme antigény, ktoré nabudia imunitný systém k vytváraniu protilátok.
Týmto spôsobom sa organizmus môže „vycvičiť“ k ničeniu nádorov ešte skôr, ako sa stanú problematickými.
Prečítajte si tiež: Austrálski vedci prišli s unikátnou liečbou rakoviny prsníka, kľúčom je včelí jed
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies