BRATISLAVA - Zlúčená rozprava k novelám zákona o umelom prerušení tehotenstva má dnes pokračovať.
Parlament sa na aktuálnej schôdzi zaoberá hneď dvomi návrhmi. Ten prvý predložil Martin Čepček, ktorý má dočasne pozastavené členstvo v poslaneckom klube hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Vďaka zmene zákona chce zakotviť právo ženy na informácie a zakázať propagáciu potratu. Tiež chce zakázať nátlak na ženu pri potrate. Šiesty rokovací deň 32. schôdze Národnej rady sa začal o 9:00.
Prečítajte si: EÚ schválila plán na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050
„Ohrozenie života zdravia matky a vážne poškodenie zdravia nenarodeného dieťaťa musí byť podložené nezávislými lekárskymi správami dvoch gynekológov alebo špecialistov odborov príslušných podľa diagnostikovaného poškodenia počatého dieťaťa," píše sa v dôvodovej správe. Čepček chce odstrániť bezdôvodné potraty. Návrh novely ponecháva výnimky, a to ohrozenie života matky, ohrozenie zdravia matky, diagnostikované ťažké poškodenie dieťaťa a prípad tehotenstva ako následku trestného činu na matke.
Mohlo by vás zaujímať: Smer-SD napadol novelu Zákonníka práce na Ústavnom súde
Druhú novelu zákona o umelom prerušení tehotenstva predložili poslanci Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko. V dôvodovej správe uviedli, že sú presvedčení, že život človeka by mal byť za ideálnych okolností chránený už od počatia. V navrhovanej právnej úprave ponechali možnosť troch výnimiek, v prípade ktorých by bolo vykonanie umelého prerušenia tehotenstva aj naďalej povolené. Vysvetlili, že prvú výnimku tvoria prípady, keď je vážne ohrozený život matky. Druhú výnimku predstavujú prípady, keď žena otehotnela v dôsledku trestného činu (znásilnenia, incestu alebo sexuálneho zneužitia). Treťou výnimkou sú prípady, v ktorých je medicínsky dokázané genetické poškodenie plodu. „Rozhodnutie o podstúpení umelého prerušenia tehotenstva v týchto výnimočných a nešťastných prípadoch nechávame na slobodnej vôli a svedomí rodičov," dodali.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies