BRATISLAVA – Počas pandémie sa na Slovensku rapídne zvýšil počet ľudí, ktorí sa cítili osamelí.
Zo slovenských respondentov sa v období od apríla do júla 2020 cítilo opusteno 20,5 percenta opýtaných. Pre porovnanie, v roku 2016 osamelosť pociťovalo 7,9 percenta respondentov.
Vyplýva to zo správy Spoločného výskumného centra (JRC) Európskej komisie, ktorá sa zamerala na pocity osamelosti a sociálnej izolácie počas pandémie ochorenia COVID-19.
Pandémia potrápila naše duševné zdravie
Správa ukázala, že pocit osamelosti sa v prvých mesiacoch pandémie v Európe zdvojnásobil u ľudí všetkých vekových skupín. Zistila tiež, že v porovnaní s rokom 2016 osamelosť u mladých vo veku 18 až 35 rokov narástla štvornásobne.
Pred pandémiou v roku 2016 boli podľa prieskumu najviac osamelí Gréci (20,8 percenta). Za nimi nasledovali občania Rumunska (16,9 percenta), Belgicka (16 percent), Maďarska (14,3 percenta) a Francúzska (14,2 percenta). Počas pandémie od apríla do júla 2020 sa najviac osamelo cítili obyvatelia Francúzska (31,6 percenta), Grécka (29,3 percenta), Bulharska (28 percent) a Švédska (26,4 percenta).
Najväčším skokanom bolo v tomto smere Švédsko. V porovnaní s rokom 2016 sa u ich počet osamelých zvýšil o takmer 20 percent, pričom malo z krajín najmiernejší lockdown.
Ovplyvnila nás práca z domu?
Podľa správy médiá počas pandémie zdvojnásobili pokrytie tém súvisiacich s osamelosťou alebo sociálnou izoláciou v celej Európskej únii.
Jedna tretina správ o samote a sociálnej izolácii sa týka zdravia a zhruba 10 percent textov obsahuje zmienku o ekonomických dopadoch osamelosti.
Od začiatku pandémie sa v súvislosti s osamelosťou diskutuje aj o vplyve práce na diaľku. Správa zároveň konštatuje, že prístup médií k tejto téme sa medzi členskými krajinami rôzni.
Kým v Taliansku, Španielsku, Francúzsku, Nemecku a vo Švédsku sa o téme rozpráva, tak na Cypre, Malte, v Českej republike, Grécku, Lotyšsku, v Litve, na Slovensku a v Slovinsku má táto téma malé alebo žiadne zastúpenie.
K dispozícii bol online dotazník
Dáta pre rok 2016 pochádzajú z prieskumu European Quality of Life Survey a tie pre rok 2020 sú z prieskumu The Living, working and COVID-19.
V prvom prieskume sú dáta založené aj na osobných rozhovoroch. Počet ľudí zapojených do prieskumu sa pohybuje od tisíc do dvetisíc ľudí na krajinu.
Prieskum z roku 2020 bol online a vyplniť ho mohol ktokoľvek nad 18 rokov. Dostať sa k nemu dalo cez odporúčanie alebo cez reklamu na sociálnych sieťach.
V Chorvátska, Nemecka, Maďarska, Írska, Portugalska, Rumunska a v Španielska vyplnilo dotazník viac ako päťtisíc respondentov, pričom z Luxemburska ich bolo menej ako tisíc.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies