KYJEV - Nezvestného bieloruského občana Vytaľa Šyšova našli v utorok obeseného v parku neďaleko jeho bydliska v Kyjeve. V Minsku zas súd uznal za vinného novinára z urážky prezidenta Alexandra Lukašenka a ohovárania polície.
Aktualizované 3. augusta 10:00
Ako uviedla tlačová agentúra UNIAN, polícia celú kauzu okolo aktivistu už vyšetruje. Nie je pritom vylúčené, že išlo o úkladnú vraždu maskovanú za samovraždu.
Šyšov bol na čele mimovládnej organizácie Bieloruský dom na Ukrajine, ktorá pomáha Bielorusom prenasledovaných režimom usadiť sa na Ukrajine.
Po kritikovi sa zľahla zem
Aktivista zmizol v pondelok ráno, keď si išiel zabehať do parku. Keď sa však domov nevrátil, bolo po ňom vyhlásené patranie, kdo ktorého sa okrem polície zapojili aj dobrovoľníci.
Agentúra UNIAN ďalej uviedla, že sa zo Šyšovovho mobilu uskutočnilo niekoľko "prezvonení". Po prijatí hovoru bol však okamžite prerušený. Bieloruské ľudskoprávne centrum Viasna tiež informovalo, že Šyšov bol prenasledovaný neznámymi mužmi, ktorí s ním chceli viackrát nadviazať dialóg.
Od vyhlásenia výsledkov prezidentských volieb spred roka, ktoré vyvolali masívnu vlnu protestov v Bielorusku, opustilo krajinu množstvo obyvateľov. Dôvodom úteku z rodnej krajiny je práve strach z Lukašenkovho prenasledovania svojich kritikov.
A missing Belarusian activist has been found hanged in a park in the Ukrainian capital Kiev, police said, adding they had opened a murder probe https://t.co/wBTzKbOt4q
— The Moscow Times (@MoscowTimes) August 3, 2021
Na odsúdenie neexistujú dôkazy
Novinára súd odsúdil na jeden a pol roka väzenia za urážku autoritárskeho prezidenta v už neexistujúcej komunikácie Viber. Informovalo o tom Bieloruské združenie novinárov. Siarhej Hardzijevič dostal tiež pokutu vo výške približne 1 350 eur.
Päťdesiatročného novinára z mesta Drahičyn obvinili pre správy v četovej skupine v komunikačnej aplikácii Viber, ktorú vymazali minulý rok.
Hardzijevič, ktorý pracoval pre miestne noviny Prvý región, trvá na tom, že je nevinný. Jeho právnici požadovali stiahnutie obvinení pre nedostatok dôkazov a pre to, že zločin nebolo možné preukázať. Ľudskoprávna organizácia Viasna vyhlásila Hardzijeviča za politického väzňa.
Verdikt v jeho prípade je ďalším krokom v záťahu bieloruských úradov na nezávislé médiá a občianskych aktivistov.
Prečítajte si tiež: Bieloruskú šprintérku chce Lukašenkov režim donútiť k návratu do vlasti. Na letisku ju chránia japonskí policajtii
Režim pokračuje v raziách
Bieloruské úrady v posledných týždňoch zintenzívnili razie a zatýkanie. Podľa Viasny len v júli vykonali viac ako 200 prehliadok kancelárií a bytov aktivistov a novinárov.
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa nedávno zaviazal pokračovať v „čistiacej operácii“ proti občianskym aktivistom, ktorí sú podľa neho „banditi a zahraniční agenti“.
Vo väzbe je v súčasnosti celkovo 29 bieloruských novinárov, ktorí buď čakajú na proces, alebo si odpykávajú tresty.
Mohlo by vás zaujímať: Zastrašovanie bieloruskej opozície pokračuje. Lukašenko je pripravený nasadiť ruskú armádu
Situácia v Bielorusku je napätá od vlaňajších prezidentských volieb, v ktorých podľa oficiálnych údajov zvíťazil Lukašenko. Opozícia aj mnohé krajiny považujú voľby za zmanipulované.
roti výsledkom sa uskutočnili masové demonštrácie, na ktoré Lukašenko zareagoval rozsiahlym záťahom, v rámci ktorého viac ako 35-tisíc ľudí zatkli a tisícky zbila polícia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies