Po masových protivládnych demonštráciách z minulého mesiaca Kuba legalizovala súkromné vlastníctvo malých a stredne veľkých podnikov.
Nové pravidlá sa vzťahujú na firmy s maximálne sto zamestnancami. Kuba pristupuje k zásadným krokom, aby aktualizovala svoj hospodársky model, uviedol prezident Miguel Díaz-Canel. "Dnes tu máme balík opatrení, ktorý je postavený na dialógu," napísal na sociálnej sieti.
Vládne plány podľa pozorovateľov urýchlili júlové protesty, počas ktorých sa tisíce ľudí sťažovali na zlú životnú situáciu. Demonštranti odsúdili aj postup komunistickej vlády v boji s pandémiou koronavírusu a požadovali tiež politické zmeny. Rozhodnutie o liberalizácii súkromného podnikania sa považuje za významný posun v politike krajiny, kde sú štátne podniky normou.
Súvisiaci článok: Kuba po protestoch dočasne uvoľní colné obmedzenia na jedlo a lieky
Protesty prišli v čase vážnej hospodárskej krízy. V júli úrady uviedli, že umožnia cestujúcim prichádzajúcim do krajiny priniesť si potraviny, lieky a ďalšie nevyhnutné položky bez platenia dovozného cla. Zrušenie dovozného cla navrhli niektorí Kubánci ako spôsob zmiernenia nedostatku liekov a potravín. Kuba z protestov a širších problémov Kuby viní USA a ich ekonomické sankcie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies