V severnom Turecku prebieha rozsiahla pátracia a záchranná operácia po tom, čo si bleskové záplavy na pobreží Čierneho mora vyžiadali najmenej 40 obetí.
Aktualizácia 14. augusta 11:40
Počet obetí povodní a zosuvov pôdy na čiernomorskom pobreží Turecka stúpol na najmenej 40. Uviedol to v sobotu turecký úrad pre katastrofy a mimoriadne situácie.
Pôvodná správa
Provincia Kastamonu je najhoršie zasiahnutou oblasťou, kde je 29 mŕtvych. Dvaja ďalší zahynuli v meste Sinop na pobreží.
Záplavy, ktoré spustil prívalový dážď, spôsobili zrútenie niektorých budov, rozbili mosty, upchali ulice zdemolovanými autami a prerušili dodávky energie.
V zaplavených oblastiach vrtuľníky zachraňovali niektorých ľudí zo striech, iných zachránila loď. Evakuovali viac ako 1 700 ľudí a až 330 dedín je teraz bez elektriny, pretože povodne poškodili elektrické vedenie.
Posledná turecká katastrofa prišla v týždni, v ktorom veľká správa OSN varovala pred extrémnejšími poveternostnými udalosťami v dôsledku globálneho otepľovania spôsobeného ľuďmi. Bleskové záplavy, silné horúčavy a požiare sužujú toto leto veľkú časť Európy.
Prečítajte si: Ruské úrady vyšetrujú veľkú ropnú škvrnu v Čiernom mori
Minister vnútra Suleyman Soylu však vo štvrtok na návšteve oblasti povedal, že je to najhoršia povodňová katastrofa, akú kedy videl.
Prečítajte si: Kóreu zasiahli mohutné záplavy!
Tento mesiac muselo Turecko bojovať aj s obrovskými požiarmi na juhu. Tieto požiare, ktoré sú teraz pod kontrolou, prinútili tisíce miestnych obyvateľov a turistov utiecť z Marmarisu a okolitých oblastí. Osem ľudí zomrelo a viac ako 100 000 hektárov (247 000 akrov) vegetácie bolo zničených.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies