BRATISLAVA – Zamestnanci v školstve sa zhodujú na zlepšení kvality výberových konaní na riaditeľa, ich transparentnosti a prístupnosti verejnosti.
Vyplýva to z online prieskumu Slovenskej komory učiteľov (SKU) k otázkam rady školy, výberu riaditeľa a jeho kompetenciám. Prieskum sa konal sa od 13. júla do 22. augusta a zapojilo sa do neho 375 pedagogických a odborných zamestnancov. SKU prieskum zorganizovala v súvislosti s legislatívnymi úpravami zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve.
Verejné výberové konania
Podľa 87 percent respondentov by malo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR svojou vyhláškou určiť spôsob priebehu a podmienok výberového konania na riaditeľa školy či školského zariadenia.
Zároveň 84,8 percenta súhlasí s tým, aby návrhy koncepcií kandidátov na riaditeľa školy boli verejne prístupné a takmer 80 percent chce, aby aj výberové konanie boli verejné. Z opýtaných bolo 73 percent za to, aby sa kompetencie a zodpovednosti riaditeľa prerozdelili medzi ostatných vedúcich zamestnancov školy.
Funkčné obdobie riaditeľov
Takmer 74 percent účastníkov prieskumu navrhuje konkrétne formy a spôsoby obmedzenia funkčných období. SKU priblížila, že najčastejšie sa vyskytla možnosť obmedzenia po dvoch funkčných obdobiach s prípadným predĺžením so súhlasom väčšej časti rady školy.
„Tento model s možnosťou predĺženia ale s väčšou podporou rady školy sa javí ako najlepšie riešenie, aby sa zachovala možnosť ponechať vo funkcii kvalitných riaditeľov,“ zhodnotila SKU. V odpovediach zaznamenala aj názor, že počet volebných období by mal byť neobmedzený. Za túto možnosť hlasovalo viac ako 26 percent respondentov.
V súvislosti s radou školy je 87 percent respondentov za to, aby tento orgán mal rovnaké práva aj v cirkevných a súkromných školách. Podľa 81 percent opýtaných by malo platiť, že zastúpenie zamestnancov, rodičov a zástupcov zriaďovateľa v rade by mal byť rovnaký. S tvrdením, že rada má mať, rovnako ako riaditeľ, päťročné funkčné obdobie, súhlasilo 74 percent opýtaných.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies