BRATISLAVA – Odhad škôd po úniku digestátu do rieky Hron už bol stanovený a zaslaný na príslušné oddelenie Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KRPZ) v Banskej Bystrici.
Informovala o tom hovorkyňa Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) Kristína Bocková. KRZP v Banskej Bystrici aktuálne celú záležitosť vyšetruje.
Narušený potravinový reťazec
Predbežné výsledky odhadu škôd sú podľa ŠOP SR znepokojujúce. Celkovo uhynulo na Hrone 27 rôznych druhov rýb. Slovenský rybársky zväz (SRZ) konštatoval, že sa naplnil najhorší možný scenár.
Okrem rýb totiž z vody vymizli aj základné prvky potravinového reťazca pre ryby, ako sú kôrovce alebo mäkkýše. Celkový úhyn rýb SRZ odhaduje na približne 40 ton.
„Na základe tohto ichtyologického prieskumu realizovaného SRZ, ktorého sa zúčastnili aj pracovníci ŠOP SR, možno predbežne konštatovať výrazný pokles početnosti, biomasy a druhovej diverzity ichtyofauny. V prípade niektorých druhov ich početnosť klesla v zasiahnutom úseku prakticky na nulu,“ povedala Bocková.
Súvisiaci článok: Smutná bilancia po ekologickej katastrofe na rieke Hron. Rybári vylovili viac ako päť ton uhynutých rýb
Digestát zamoril rieku Hron
ŠOP SR v rámci pracovnej skupiny na oživenie Hrona vyzvala k spolupráci aj ďalšie inštitúcie, napríklad Výskumný ústav vodného hospodárstva (VÚVH).
V spolupráci s inštitúciami plánujú štátni ochranári detailnejšie výskumy zamerané na hodnotenie kvality vôd na základe stavu makrozoobentosu.
Ide o výskum makroskopických bentických bezstavovcov, ktorých štruktúra ich spoločenstiev odráža nielen momentálny stav kvality vody, ale aj dlhodobé zásahy, ktoré mohli pozmeniť ich životné podmienky. Výskum chce ŠOP SR vykonať v septembri.
Únik digestátu z bioplynovej stanice v Budči (okres Zvolen) nastal v skorých ranných hodinách 26. júla po tom, ako strom počas búrky zlomil konár, ktorý následne poškodil skladovací vak bioplynovej stanice.
Podľa SIŽP následne zo skladovacieho vaku vytieklo 500 kubických metrov digestátu, organického hnojiva, ktoré okamžite zamorilo rieku Hron.
Mohlo by vás zaujímať: Ďalšia ekologická katastrofa! Inšpekcia preveruje masívny úhyn rýb a rakov
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies