ĽUBĽANA - Situácia v Afganistane, ako aj vzťahy EÚ s Čínou, boli predmetom piatkového neformálneho zasadnutia šéfov diplomacií členských štátov Európskej únie, známom ako Gymnich. Konalo sa v slovinskom Brde pri Kranju.
Slovensko zastupoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Na záver stretnutia sa uskutočnil pracovný obed s ministrom zahraničných vecí Indie Subrahmanjamom Džajšankarom.
Najdôležitejšou témou zasadnutia bola situácia v Afganistane. Ministri sa zhodli na podpore a spolupráci so susednými krajinami Afganistanu s cieľom umožniť afganským utečencom nájsť bezpečné útočisko v regióne. "Je zrejmé, že po ukončení evakuácií nás čaká mnoho ďalších otázok ohľadom Afganistanu a jeho budúcnosti. Koordinácia so spojencami bude v tejto otázke kľúčová," vyhlásil Korčok.
Možno vás zaujme: Evakuovaní Afganci prileteli včera na Slovensko. Podstúpili bezpečnostnú previerku a sú v karanténe
Ministri diskutovali aj o smerovaní vzťahov medzi EÚ a Čínou. Zhodli sa, že Čína zostáva pre EÚ strategicky dôležitým partnerom pri hľadaní spoločných riešení mnohých globálnych výziev, ale aj technologickým a ekonomickým konkurentom s ambíciou stať sa svetovým technologickým lídrom, pričom nemožno nevnímať rastúcu systémovú rivalitu.
"Slovensko má záujem o rozvoj pragmatických a vyvážených vzťahov založených na spravodlivom partnerstve. Angažovanosť si však vyžaduje záujem oboch strán a dodržiavanie platných pravidiel. EÚ nemôže upustiť od obhajoby dodržiavania ľudských práv a hodnôt, na ktorých je postavená." Zároveň apeloval na potrebu jednoty EÚ, ktorá je základným predpokladom fungujúceho nastavenia vzťahov s Čínou. Podľa ministra absencia jednotného prístupu oslabuje pozíciu EÚ vo vzťahu k Číne.
Stretnutie s ministrom zahraničných vecí Indie Subrahmanjamom Džajšankarom potvrdilo obojstranný záujem o rozvoj vzťahov, pričom nadviazalo na úspešný summit EÚ –India, ktorý sa konal v máji tohto roka. Okrem potvrdenia záujmu o obnovenie rokovaní o komplexnej obchodnej dohode sa ministri zaoberali predovšetkým rastúcou dôležitosťou indicko-tichomorského regiónu a spoluprácou EÚ a Indie v tejto oblasti. "EÚ musí venovať indicko-tichomorskému regiónu čoraz väčšiu pozornosť. Rastúci geostrategický a hospodársky význam regiónu i silnejúce geopolitické súperenie má vplyv aj na EÚ a Slovensko."
Ivan Korčok bol podľa včerajších vyjadrení veľmi nadšený z tohoto neformálneho stretnutia. "Po dnešnom rokovaní ministrov v Slovinsku mám pred sebou ešte spolu s rakúskym ministrom zahraničných vecí Alexandrom Schallenbergom podujatie u nás na Slovensku, ktoré organizuje Globsec. Som rád, že nám pred jeho začiatkom vyšiel čas a mohli sme sa prejsť po našom hlavnom meste a zastaviť sa na pohár vína."
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies