KÁBUL - Afganské hnutie Taliban opäť nekonalo inkluzívne pri vymenúvaní námestníkov ministrov. Okrem toho hrozí ďalšia vlna masovej migrácie v dôsledku situácie v Afganistane. Dokonca existujú náznaky, že šéfovia diplomacie členských krajín Európskej únie si ešte stále dostatočne neuvedomujú riziká tejto vlny.
Taliban vymenoval námestníkov ministrov novej afganskej vlády. Nie sú však medzi nimi žiadne ženy, informovala agentúra AP. Hovorca Talibanu Zabihulláh Mudžáhid na tlačovej konferencii toto rozhodnutie obhajoval. Vláda podľa jeho slov zahŕňa členov etnických menšín ako Hazári – perzsky hovoriaca národnostná menšina hlásiaca sa k šiitskej vetve islamu. Ženy podľa neho budú do vlády vymenované neskôr.
Možno vás zaujme: Taliban nariadil študentom návrat do škôl. Dievčatá však musia ostať doma!
"Je povinnosťou OSN uznať našu vládu," povedal Mudžáhid a dodal, že ostatné krajiny, vrátane európskych, ázijských a islamských, by s Talibanom mali nadviazať diplomatické vzťahy.
Taliban v polovici augusta ovládol väčšinu krajiny vrátane hlavného mesta Kábul. Fundamentalistické hnutie 24. augusta vymenovalo prvých predstaviteľov svojej novej dočasnej vlády.
Medzinárodné spoločenstvo upozornilo, že Taliban bude posudzovať podľa jeho činov a uznanie jeho vlády bude spojené s prístupom hnutia k ženám a menšinám. Taliban počas svojej predchádzajúcej vlády v 90. rokoch 20. storočia zakazoval dievčatám a ženám chodiť do školy, do zamestnania a zúčastňovať sa na verejnom živote.
Hrozí vlna masovej migrácie?
V dôsledku situácie v Afganistane hrozí ďalšia vlna masovej migrácie, pričom existujú náznaky, že šéfovia diplomacie členských krajín Európskej únie si ešte stále dostatočne neuvedomujú riziká tejto vlny. Povedal to v utorok v New Yorku na neformálnom zasadnutí ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ venovanom situácii v Afganistane maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.
Na schôdzke ministrov, ktorá sa podľa agentúry MTI uskutočnila v rámci 76. zasadania Valného zhromaždenia OSN, šéf maďarskej diplomacie zdôraznil, že v Afganistane sa zatiaľ, žiaľ ukazuje, že sa napĺňa horší scenár vývoja.
Prečítajte si: Ivan Korčok: Len spoločnými silami môžeme zabrániť destabilizácii Afganistanu!
"Hospodárska situácia tejto juhoázijskej krajiny sa dostáva do čoraz vážnejšej krízy, stále viac ľudí je odkázaných na humanitárnu pomoc, pričom stúpa aj teroristická hrozba. Tieto skutočnosti naznačujú ďalšiu vlnu migrácie," dodal Szijjártó.
Podľa jeho vyjadrenia napriek tejto situácii zaznievajú z úst niektorých európskych lídrov vyhlásenia, ktoré je možné z hľadiska Afgancov vnímať ako pozvánku, dokonca viaceré členské krajiny Európskej únie chcú zorganizovať fórum o presídľovaní.
"Zo skúseností z udalostí pred šiestimi rokmi presne vieme, že budú nasledovať povinné kvóty. Už teraz sa hovorí o zjednocovaní rodín. Zdá sa, že sa významná časť členských krajín Únie vôbec nepoučila z toho, čo sa v roku 2015 a odvtedy udialo na európskom kontinente." Szijjártó pripomenul, že krajiny susediace s Afganistanom dali najavo svoj názor, že afganské problémy je potrebné vyriešiť v Afganistane.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies