Strana Spolu nezožne vo voľbách veľký úspech, tvrdí sociológ

NETKY.SK • 2 Október 2021, 16:06 • 2 min
Strana Spolu nezožne vo voľbách veľký úspech, tvrdí sociológ

BRATISLAVA – Sociológ hovorí, že ak sa strana Spolu nespojí s Progresívnym Slovenskom, do parlamentu sa nedostane.

slovakia

left justify in out

Nový líder mimoparlamentnej strany Spolu Miroslav Kollár môže byť úspešnejší ako jeho predchodca Juraj Hipš. Na vstup strany do parlamentu to však nebude, myslí si sociológ Pavel Haulík. Predpokladá, že nakoniec dôjde k zlúčeniu Spolu s Progresívnym Slovenskom (PS) alebo pôjdu tieto strany do koalície.

 

Líder je rečnícky slabý
„V tejto časti politického spektra je príliš široká ponuka. Dôvod, prečo meniť preferencie, nevidím. Pán Kollár nie je natoľko komunikatívne zdatný z pohľadu získavania voličov, aby mohol urobiť nejaký veľký prelom,“ zhodnotil sociológ.

Nezaradený poslanec parlamentu a primátor Hlohovca Kollár sa stal novým predsedom Spolu v sobotu (25. septembra). Presadzuje líniu nespájania sa s PS, ktorú na sneme podporili aj delegáti strany Spolu.

 

img

 

Kollár vníma stranu Spolu ako nesocialistickú, neetatistickú a predsedníčka PS Irena Bihariová rámcuje svoju stranu ľavicovo. Podľa Haulíka však neetatistická stredopravá strana nemá šancu na 5 percent.

 

Konzervativizmus vs. liberalizmus
Kollár tvrdíl, že na politickej scéne je približne 5 až 15 percent stredopravých voličov klasickej strednej triedy, ktorí nemajú politické zastúpenie. Haulík hovorí, že to nie sú voľní voliči a bude záležať, ako sa budú hýbať iné politické strany.

„Projekt PS sa môže zdať ako príliš ľavicový, ale v slovenských pomeroch to dnes nehrá až takú rolu. Dnes je základná deliaca čiara konzervativizmus – liberalizmus, ak si odmyslím iné nepolitologické kategórie,“ mienil Haulík.

 

img

 

Podľa odborníka je len veľmi málo politických subjektov spĺňajúcich paramatre strán. „Sú to veľmi zvláštne zoskupenia a spôsob ich robenia politiky sa viac podobá na reality šou ako na normálnu politickú stranu,“ doplnil.


Sociológ sa domnieva, že môžu nastať veľké pohyby a podobne, ako má dnes problémy strana Za ľudí, môžu postihnúť ďalšie strany. Dôvodom by mohli byť koaličné alebo vnútrostranícke konflikty.

 

Mohlo by vás zaujímať: Miroslav Kollár kandiduje na šéfa strany Spolu!

 

Slabá orientácia voliča

V tejto súvislosti Haulík spomenul dlhodobejšie dopady covidovej krízy, okolo cien energií či potravín, ktoré bude mať podľa neho koalícia problém odkomunikovať.

 

„Nemám silné presvedčenie o tom, či bude Spolu tým subjektom, ktorý by mohol z toho ťažiť,“ doplnil Haulík. Sociológ poukázal na to, že voliči majú problém zorientovať sa v množstve politických strán a v tom, čo reálne ponúkajú.

 

img

 

„Voliči nemajú chuť piplať sa v detailoch. Tam treba nejakú skratku, čím osloviť voliča. Pokiaľ sa bude Spolu spoliehať len na voličov, ktorí majú jasnú predstavu, akú stranu by chceli voliť, tak na tých 5 percent to nie je,“ dodal sociológ.

V septembrovom prieskume agentúry Focus pre reláciu Na telo televízie Markíza dosiahla strana Spolu podporu 1,1 percenta. V parlamentných voľbách v roku 2020 kandidovala v koalícii s PS. Spoločne získali 6,96 percenta hlasov. Potrebovali získať aspoň 7 percent. Chýbalo im 926 hlasov.
 

Prečítajte si tiež: AKTUALIZÁCIA: Strana Spolu si zvolila nového predsedu



twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Katarina Zakova



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies