EÚ si dnes pripomína Európsky deň jazykov
Aj pôvodom české porekadlo "koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom" patrí k základným sloganom desiateho Európskeho dňa jazykov, ktorý si dnes Európska únia pripomína rôznymi udalosťami.
Konajú sa konferencie, kvízy, čítanie poézie i rôzne hry v uliciach európskych miest. Zámerom je podporiť jazykové vzdelávanie a osláviť jazykovú rozmanitosť Európy, či už ide o 23 úradných jazykov EÚ alebo o bohatstvo, ktoré predstavujú ďalšie úradné jazyky členských štátov, regionálne a menšinové jazyky i nárečia.
Eurokomisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Andrulla Vasiliová podpíše dnes s generálnym tajomníkom Rady Európy Thorbjörnom Jaglandom spoločné vyhlásenie, ktorého cieľom je znovu potvrdiť záväzok týkajúci sa viacjazyčnosti. K významu celoeurópskeho podujatia prispieva aj poľské predsedníctvo EÚ, ktoré si určilo jazykové vzdelávanie za jednu z hlavných priorít a vyzýva mladých ľudí, aby sa učili aspoň dva cudzie jazyky, a tým si rozšírili svoje osobné a profesionálne ciele.
"Výhody znalosti cudzieho jazyka sú očividné. Ak pracujete v Nemecku, študujete vo Francúzsku alebo idete na dovolenku na Cyprus, schopnosť dohovoriť sa s domácimi obyvateľmi je obrovskou výhodou. Jazyky rozširujú naše vedomosti, otvárajú nám nové horizonty a zvyšujú zamestnanosť," uviedla pri príležitosti Európskeho dňu jazykov členka EK Vasiliová.
EÚ investuje ročne jednu miliardu eur do programov, ktorých cieľom je podporiť jazykové zručnosti a iné schopnosti. Jedným z programov je iniciatíva Erasmus, ktorá umožňuje vysokoškolským študentom stráviť časť štúdia alebo odbornej prípravy v zahraničí. Každý rok 400.000 prevažne mladých ľudí využíva granty EÚ na podporu mobility, ako sú Erasmus a Leonardo da Vinci (odborná príprava) alebo Mládež v akcii (dobrovoľníctvo/mládežnícka práca).
Európska komisia chce v rámci záväzku k jazykovému vzdelávaniu a jazykovým zručnostiam zdvojnásobiť počet schválených grantov v rámci navrhovaného rozpočtu na roky 2014-20. EÚ navyše každoročne investuje okolo 50 miliónov eur do podpory jazykových činností a projektov.
Prvý Európsky deň jazykov oslávilo 45 krajín na podnet Rady Európy v roku 2001. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie širokej verejnosti o jazykoch používaných v Európe, podporovať kultúrnu a jazykovú rozmanitosť a povzbudiť ľudí, aby sa učili jazyky.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies