BRATISLAVA - Sociálna sieť začala mať problémy dnes popoludní. Výpadok hlásia z viacerých kútov sveta. Rusko sa v rovnakom čase pochválilo novým softvérom, ktorý dokáže sledovať podozrivú aktivitu na sociálnych sieťach.
Americká spoločnosť Facebook zverejnila stanovisko k rozsiahlemu výpadku, ktorý sa týka aj jej dcérskych služieb Instagram, WhatsApp a Messenger. Problémy sa začali dnes približne o 17:30 SELČ. Správy o poruche prichádzajú z celého sveta.
We’re aware that some people are having trouble accessing our apps and products. We’re working to get things back to normal as quickly as possible, and we apologize for any inconvenience.
— Facebook (@Facebook) October 4, 2021
Zástupcovia spoločnosti sa vyjadrili prostredníctvom konkurenčnej sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter. "Vieme o tom, že niektorí ľudia majú problémy s prístupom k naším aplikáciám a produktom. Pracujeme na tom, aby všetko opäť fungovalo. Ospravedlňujeme sa za prípadné nepríjemnosti," napísali.
Twitter už reagoval na výpadok a na svojom účte vtipne uviedol: "Ahojte doslova všetci".
hello literally everyone
— Twitter (@Twitter) October 4, 2021
Rusko má novinku
Zatiaľ čo sa Facebook snaží obnoviť svoje služby, Rusko informovalo o novom softvéri, ktorý monitoruje sociálne siete a má zamedziť tomu, aby mladí ľudia ubližovali sebe alebo iným. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP, ktorá dodala, že podľa kritikov možno tento nový softvér použiť aj na umlčanie kritikov súčasnej ruskej vlády.
Ruská Federálna agentúra pre záležitosti mládeže (Rosmoloďož) uviedla, že mimovládna organizácia založená v roku 2018 na príkaz prezidenta Vladimira Putina vyvinula softvér, ktorý "môže rýchlo sledovať šírenie deštruktívnych subkultúr medzi mladými ľuďmi". "Systém sa používa na monitorovanie otvoreného okruhu rusky hovoriaceho segmentu obľúbených sociálnych sietí," vysvetlila agentúra Rosmoloďož vo vyhlásení pre agentúru AFP.
Ochrana detí a mládeže
Rosmoloďož dodala, že samostatný systém s názvom Angel.Destruktiv vyvinulo jej Centrum pre štúdium a monitorovanie sietí v mládežníckom prostredí (CISM). Program upozorňuje úrady na informácie, ktoré by mohli podnietiť "deti a mládež k činom, ktoré ohrozujú ich život", ako aj na "príznaky negatívnych deviantných stavov".
Prečítajte si tiež: Unikli tajné informácie o Facebooku a Instagrame. Bezpečnosť je iba fraška!
Ruské ekonomické denníky RBK a Vedomosti v septembri informovali, že vláda na rozvoj takéhoto systému vyčlenila viac ako 1,5 miliardy rubľov (17 miliónov eur).
Ruská vláda v ostatných rokoch používa ochranu mladistvých a boj proti extrémizmu ako zámienku na ovládanie ruského segmentu internetu a začala vyvíjať takzvaný suverénny internet.
Sloboda prejavu
Sarkis Darbinjan, právnik mimovládnej organizácie Roskomsvoboda zaoberajúcej sa digitálnymi právami, upozornil, že vyvinutý softvér automatizuje "represiu online aktivít". Podľa jeho názoru preto ide o "veľmi vážnu hrozbu pre slobodu prejavu".
K téme: Maďarská opozícia obvinila Fidesz z hackerského útoku. Strana to odmieta
Upozornil, že "tento systém môže mnohým používateľom a aktivistom spôsobovať problémy", lebo so sebou prináša "obrovské riziká pre slobodu ľudí, ktorí vyjadrujú názory (kritické) voči vláde".
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies