Kalifát mal premiéru na švédskej Sveriges Television v januári tohto roka. Okamžite sa stal najsledovanejším seriálom na ich streamovacej službe SVT Play. S kúpou autorských práv nečakal dlho ani Netflix, ktorý seriál uvádza už od marca.
Švédsky režisér, pôvodne narodený v Sarajeve, Goran Kapetanovič, má už za sebou zopár krátkometrážnych filmov a predovšetkým oceňovanú snímku Moja teta v Sarajeve z roku 2016, ktorá je inšpirovaná jeho životom. Tvrdohlavá dcéra, žijúca vo Švédsku, konfrontuje otcovo mladšie bosnianske ,,ja" na ceste do Sarajeva, z ktorého sa mu v čase balkánskej vojny podarilo utiecť. Podobné prvky sa objavujú aj v seriáli Kalifát.
Kalifát je spleť príbehov troch žien s arabskými koreňmi. Pervin žije v sýrskej Rakke s manželom teroristom a malou dcérou. Je zúfalá a chce naspäť do Švédska, čo sa zdá ako neuskutočniteľný nápad. Cez telefón jej v tom pomáha švédska policajtka Fatima, ktorá bola v tom čase na stope pripravovanému teroristickému útoku ISIS v centre Stockholmu. A ako posledný tu máme príbeh dcéry adaptovaných arabov Sullejky, ktorá začína pod vplyvom kamaráta Ibeho objavovať radikálny Islam. Kritické myslenie je zahmlené romantickými predstavami a snami o úteku z domova rovno do Rakky.
Seriál je tak trochu európskou verziou Homeland. Ibaže tam, kde cítia Američania obrovskú potrebu lámať surový príbeh vlastenectvom a citmi, zostávajú Švédi len pri surovosti, ktorá však hlavným hrdinkám prospieva.
Dej je inšpirovaný skutočnou udalosťou (Bethnal Green trio) o troch stredoškolských dievčatách, ktoré v roku 2015 členovia Islamského štátu zlákali do svojich radov. Dievčatá sa dostali do mesta Rakka, kde dve z nich zahynuli. Pre americký magazín Variety sa vyjadril Wilhelm Berhman, tvorca seriálu Kalifát, že obsadenie žien do pozície dominantných postáv nebol pôvodný zámer. Ale priznáva, že pôvodnou inšpiráciou k filmu bola práve fotka troch britských tínedžeriek v novinách, ktoré chceli utiecť z domova a pridať sa k ISIS.
Najviac cenné informácie pre dej čerpali scenáristi Niklas Rockström a Behrman z konzultácií so švédskou tajnou službou. Zo získaných poznatkov boli často zaskočení, väčšina z nich sa dostala aj do samotného seriálu. „Občas stačia týždne, aby sa z človeka s bežným životom stal niekto, kto je ochotný nechať všetko tak a odísť,“ hovorí Behrman.
S chladnosťou a nekorektnosťou severským krajinám vlastnou Kalifát ukazuje, že kolískou pre mladých radikálov nemusia byť chudobné predmestia alebo väzenia, hoci sa im tu dostáva dostatok priestoru. Väčšia pozornosť sa dostáva školám a nespokojnosti mladých so svojimi rodičmi, výchovou alebo celkovým životom.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies