BERLÍN - Následky ničivej havárie pociťujú aj po troch desaťročiach. Vedci dodali, že lesné ekosystémy sú ohrozenejšie ako poľnohospodárske plodiny.
Až 95 percent vzoriek lesných húb pozbieraných v Nemecku za uplynulých 6 rokov obsahovalo rádioaktívne stopy pochádzajúce z výbuchu jadrovej elektrárne v Černobyle v roku 1986. Informoval o tom nemecký Spolkový úrad pre ochranu spotrebiteľov a bezpečnosť potravín (BVL), napísala v piatok agentúra Reuters.
Zvýšená koncentrácia rádioaktívnych izotopov cézia - cézium 137 a cézium 134 - je charakteristická práve pre výbuch v Černobyle. Stopy týchto izotopov našli hlavne na juhu Nemecka. Žiadna zo 74 testovaných vzoriek však nepresiahla zákonný limit rádioaktivity 600 becquerelov na kilogram.
Prečítajte si tiež: Z Černobylu hlásia problém! Experti sa obávajú ďalšej nehody
BVL vysvetlila, že rádioaktívny materiál sa vyskytuje v lesoch preto, že lesné ekosystémy recyklujú živiny z pôdy. Práve preto voľne rastúce huby vykazujú kontamináciu dlhšie ako poľnohospodárske plodiny.
Nehoda v jadrovej elektrárni v Černobyle, ktorá sa nachádza v Kyjevskej oblasti Ukrajiny, sa stala 26. apríla 1986. Explózia štvrtého bloku elektrárne bola doteraz najväčšou katastrofou v dejinách jadrovej energetiky, pri ktorej do atmosféry uniklo niekoľko ton rádioaktívneho odpadu.
Experti tam začali nedávno opäť merať úroveň radiácie. Na projekte sa podieľajú s Ukrajincami aj nemeckí špecialisti. Vysledky testov z uzavretej zóny približne 100 kilometrov od ukrajinského hlavného mesta Kyjev budú prezentovať na budúci rok v apríli na vedeckej konferencii.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies