Čítate tento článok vo svojom telefóne? Ak aj nie, nájdite si chvíľu a pozrite sa na svoj malíček. Môže o vás prezradiť, či trávite príliš veľa času s telefónom v ruke. Existuje šanca, že by ste mohli trpieť stavom, ktorý niektorí závislí na sociálnych sieťach nazývajú „ružový smartfón“ (smartphone pinky). Tak čo, aký je váš malíček?
Čo to vlastne znamená?
Napriek tomu, že to ešte stále nie je uznávané ako oficiálny zdravotný stav, narastajúci počet používateľov smartfónov si všimol, že sa u nich začali objavovať preliačiny alebo záhyby v malíčkoch. Sú presvedčení, že je to spôsobené tým, ako držia svoje telefóny.
Kinda hard to see on camera, does anyone else have this? #foryou #fyp #smartphonepinkie #like #share
Na tento jav upozornil užívateľ @cllopez2000 na TikToku, keď zverejnil video, kde opisoval tento stav.
"Zaujímalo ma, či to má ešte niekto." Video sa čoskoro stalo virálnym a rýchlo si na TikToku získalo tisíce "lajkov". Netrvalo dlho a všetci kontrolovali svoje ruky a všimli si, že ich postihol ten istý problém!
Množstvo ďalších videí zaznamenávajúcich tento "problém" nájdete tu: #smartphonepinkie
Je to skutočne tak?
Vytvorila sa nám preliačina na malíčku práve z používania telefónu? Už si dokonca nevieme spomenúť, pretože telefóny nám jednoducho robia spoločnosť už veľmi dlho.
Na platformách TicToc a Twitter nájdete celý rad ľudí, ktorí sa sťažujú na svoje „zdeformované“ prsty a tvrdia, že za škody môžu ich telefóny.
Súvisiaci článok: Falošná dokonalosť na sociálnych sietach devastuje duše detí. Zuckerberg na to kašle!
Možno potrebujeme zmeniť spôsob, akým držím telefón. No možno by sme mali reálne obmedziť čas, ktorý trávime s telefónom v ruke!
Zdá sa však, že to je problémom najmä mladých ľudí. Pozrime sa napríklad na Justina Biebera, aktívny fanúšik našiel fotku, na ktorej je vidno tent o jav.
Je potrebné znepokojovať sa?
Bez ohľadu na príčiny sa zdá, že ide o dosť rozšírený jav. Zdravotníčka Lloyds Pharmacy Pareena Patel pre denník The Sun uviedla, že neexistujú žiadne klinické dôkazy o tom, čo je to za stav alebo či skutočne existuje, ale uviedla, že to môže byť spôsobené opakujúcim sa namáhaním. Teda možno súhlasiť s verziou, že je to spôsobené častým držaním telefónu.
"Je to sociálny jav, o ktorom sa predpokladá, že je spôsobený častým používaním smartfónu. Používatelia nahlásili, že si príliš natlačili smartphone na prst na malíčku. Aj keď zatiaľ neexistujú žiadne klinické dôkazy, ktoré by naznačovali, že smartfóny môžu konkrétne poškodiť naše malíčky, ani nejde o oficiálny zdravotný stav alebo výraz, existujú dôvody domnievať sa, že nadmerné používanie telefónu môže mať vplyv na našu svalovú funkciu a môže poškodiť naše kĺby, najmä v oblasť palca a zápästia. Napríklad vieme, že poranenie opakovaným namáhaním je bežný stav, ktorý postihuje svaly a nervy, ak sú nadmerne namáhané alebo podliehajú častým opakujúcim sa pohybom."
Tak či onak, podľa Patelovej to nie je malíček, z ktorého by ste si mali robiť starosti. Skutočnou starosťou podľa nej je, aby ste sa pri držaní telefónu nezranili opakovaným namáhaním. "Niektoré výskumy tiež zistili, že nadmerné používanie smartfónov môže spôsobiť bolesť palca a dokonca môže znížiť funkciu ruky."
Preliačina na malíčku môže aj nemusí predstavovať vážne riziko pre vaše zdravie, no ak ste si takú preliačinu našli, pravdepodobne by ste mali používanie telefónu obmedziť!
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies