Reštaurátor Stanislav Kožela otvoril takmer dve storočia starú schránku. Ako prebiehalo otvorenie a čo v nej odborníci našli?
Najprv bola diskusia s odborníčkami a odborníkmi o prebiehajúcej rekonštrukcii Michalskej veže, o význame tejto udalosti, ale aj o ďalšej ceste časovej schránky a jej nového obsahu, ktorý do nej vložia pre budúce generácie.
Hosťami boli aj primátor mesta Bratislavy Matúš Vallo, riaditeľka Múzea mesta Bratislavy Zuzana Palicová, zástupcovia spoločnosti PamArch zodpovední za rekonštrukciu veže a ďalší odborníci na plastiku Michala Archanjela. Nechýbala, samozrejme, časová schránka.
Súvisiaci článok: Bratislavu čaká otvorenie 176-ročnej časovej schránky
"Keď som sa dozvedel, že v soche Archanjela Michala je časová schránka od ľudí, ktorí ju tam umiestnili pred 175 rokmi, tak som vedel jednu vec – túto časovú schránku musíme otvárať všetci spolu," uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo na sociálnej sieti a dodal, že málokedy sa podarí mať taký priamy dotyk s históriou mesta. "Schránka ukrýva časový odkaz z tej doby pre nás všetkých," dodal s domnienkou, že pravdepodobne v nej budú typické predmety z 19. storočia. „Bude to určite napínavé, takýto moment sa už pravdepodobne v našom živote nezopakuje."
Socha bola poškodená koróziou, úbytkom hmoty a taktiež ju v minulosti atakovali streľbou. Najviditeľnejším poškodením je chýbajúca pravá ruka archanjela Michala od predlaktia spolu s jeho ohnivým mečom, chýba tiež jeho ľavé krídlo. Kde sa nachádzajú, nie je známe. Plastika draka je o niečo kompaktnejšia, chýba však ľavé ucho a jazyk. Zreštaurovaná socha by sa mala na svoje miesto vrátiť dokončením komplexnej rekonštrukcie Michalskej veže koncom budúceho roka. Ide o jej v poradí tretiu opravu. Prvýkrát ju rekonštruovali v roku 1812, druhýkrát práve v roku 1845, keď do nej vložili časovú schránku.
Čo teda schránka ukrývala? V schránke našli dobové platidlá, ako napríklad mince z roku 1812, papierové bankovky, "bankocetle“ (výmenne lístky), kapsulu s relikviami deviatich svätých, zloženie vtedajšej mestskej rady, pôvodný dokument zoznamu relikvií z roku 1758 a aj medené platničky o zhotovení a rekonštrukciách sochy archanjela Michala.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies