BRUSEL - Vláda chce pomôcť riešiť akútnu situáciu spojenú s ochranou vonkajších hraníc EÚ.
Slovensko sa rozhodlo pomôcť Litve v jej aktuálnom boji s utečencami a krajine poskytne 6 kilometrov plota. Po skončení dvojdňového summitu EÚ to v piatok v Bruseli uviedol predseda vlády SR Eduard Heger. Zdôraznil, že je to dočasné riešenie akútnej situácie na vonkajšej hranici EÚ, avšak za najvhodnejšie považuje nasadenie moderných monitorovacích prostriedkov, ktoré môžu financovať aj z EÚ. V tomto smere členské krajiny počkajú na opatrenia, ktoré prednesie Európska komisia. "Migrácia je otázka, ktorú treba riešiť v krajinách, kde vzniká a v krajinách tranzitu. Tam treba hľadať riešenia zo strednodobého a dlhodobého hľadiska," vyjadril sa.
Premiér pripomenul, že únia sa poučila z udalostí spred 6 rokov a je lepšie pripravená na migráciu. Svedčí o tom aj atmosféra na rokovaniach, kde podľa jeho slov všetci lídri dali najavo, že treba hľadať spoločné riešenia. Zároveň bolo podľa neho cítiť jednotu a vôľu nájsť kompromisné východiská.
Prečítajte si tiež: Európska rada sa rozlúčila s Merkelovou: Budeme ako Vatikán bez pápeža!
Heger uviedol, že diskusiu o migrácii otvorili krajiny, ktoré v súčasnosti čelia hybridným útokom zo strany Bieloruska. To zváža migrantov z rôznych krajín a využíva ich proti záujmom EÚ. "Náš postoj je, že podporujeme krajiny, ktoré tomuto čelia, aj sprísnenie ochrany vonkajších hraníc únie, kde sme priniesli k stolu riešenia využívajúce moderné technológie," uviedol Heger pred novinármi.
V tejto súvislosti vyzdvihol príklad Grécka, ktoré v posledných rokoch veľa investovalo do nových technológií na kontrolu hraníc. Dodal, že v Grécku na vlastné oči videl, ako pokrokové technológie pomáhajú chrániť hranice a výrazne prispievajú k zníženiu nelegálnej migrácie.
K téme: Poliaci schválili rázny krok na zastavenie migrantov. Inšpiroval ich Trump?
Dodal tiež, že reč bola aj o Egypte, ktorému sa podarilo eliminovať nelegálnu migráciu, a to aj tak, že vyše 6 miliónov utečencov z rôznych afrických krajín nedrží v migračných táboroch, ale snaží sa ich integrovať.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies