BRATISLAVA - Zavedenie lockdownu pre všetkých, bez ohľadu na očkovanie, po vzore Rakúska, nie je vylúčené. Ak sa epidemická situácia bude aj naďalej zhoršovať, vláda na budúci týždeň opäť sprísni opatrenia.
Premiér Eduard Heger (OĽaNO) v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy uviedol, že všetko závisí od vývoja najbližších dní. "Opatrenia, ktoré sme tento týždeň prijali, považujem za prísne, ale situáciu sledujeme. Ak sa to bude zhoršovať, budeme musieť ďalej opatrenia opäť sprísňovať," skonštatoval.
Premiér pripustil zavedenie celoštátneho lockdownu, snahou je ochrániť nemocnice. Sprísnenie opatrení má tiež pomôcť stabilizovať situáciu pred Vianocami. "Hospitalizácia pacientov s COVID-19 tiež vytláča z nemocníc ostatných pacientov. Je neprípustné, aby zaočkovaní ľudia mali pre nezaočkovaných obmedzenú zdravotnú starostlivosť," uviedol Heger. Pripomenul, že nemocnice plnia najmä neočkovaní pacienti. Premiér tiež vyzval všeobecných lekárov, aby svojim pacientom vysvetľovali prínos očkovania.
Prečítajte si tiež: Európska lieková agentúra schválila liek proti ochoreniu COVID-19
Heger priznal, že v súčasnosti diskutuje s právnikmi a ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou o povinnom očkovaní pre seniorov. "Diskutujem s právnikmi, či nie je v rozpore s Ústavou SR zavedenie povinného očkovania pre určitú vekovú skupinu. Pre mňa by bola ideálna cesta - povinne zaočkovať či už ľudí nad 65 alebo 60 rokov. Podľa mňa už očkovanie 50-ročných by bol ideálny diapazón," vyjadril sa.
Naklonený je zavedeniu povinného očkovania podľa veku, nie podľa profesie. "Vírus si nevyberá podľa profesie, skôr by som preto šiel podľa veku." Zároveň nevylúčil ani plošné povinné očkovanie na Slovensku. Otázkou však stále je, či by bol takýto krok v súlade s ústavou. "Zavedenie povinného očkovania je aj o politickej odvahe," dodal.
Možno vás zaujme: Hlas-SD chce začať liečiť COVID-19. Hovorí o segregácii Slovákov
Proti povinnému očkovaniu sú koaliční partneri SaS a Sme rodina. Heger s nimi aktuálne vedie diskusiu o tejto téme. K dnešnému vyjadreniu sa už vyjadrila aj mimoparlamentná strana Hlas-SD. Hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková pre TASR uviedla, že presadzovanie povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 môže zvýšiť napätie v spoločnosti na extrémne nebezpečnú úroveň. "Ak vláda za trištvrte roka nedokázala viac ako polovicu slovenských občanov presvedčiť o prínosoch očkovania, nemôže ich teraz hnať do očkovacích centier hrozbami a vyhrážkami," povedal líder strany a nezaradený poslanec Peter Pellegrini.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies