LONDÝN – Britské ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo správu o situácii v oblasti ľudských práv v 31 krajinách, v ktorej sa opäť začalo zaujímať o práva homosexuálov v Rusku, svedkov Jehovových a Alexeja Navaľného.
Predbežná správa britského ministerstva zahraničných vecí za január až jún 2021 sa dotýka 31 štátov prioritných pre túto krajinu. Okrem Ruska zoznam zahŕňa Afganistan, Bangladéš, Bahrajn, Bielorusko, Venezuelu, Demokratickú republiku Kongo, Egypt, Zimbabwe, Irán, Irak, Izrael, Čínu, Kolumbiu, KĽDR, Stredoafrickú republiku, Eritreu, Líbyu, Mali, Mjanmarsko, Nikaraguu, Pakistan, Saudskú Arábiu, Somálsko, Južný Sudán, Srí Lanku, Sudán, Sýriu, Turkménsko, Uzbekistan a Zimbabwe.
Rusko patrí do kategórie krajín, ktoré „naďalej vyvolávajú obavy“. „V Rusku úrady naďalej potláčajú základné slobody občanov krajiny a obmedzujú činnosť občianskych organizácií, nezávislých médií a predstaviteľov opozície. Zákonodarcovia novelizovali legislatívu, ktorá rozšírila pôsobnosť zákona o nežiaducich organizáciách vrátane jednotlivých aktivistov a tiež zakázala osobám zúčastňujúcim sa v takzvaných extrémistických organizáciách uchádzať sa o volebné funkcie na päťročné obdobie. To viedlo k tomu, že niektorým opozičným hnutiam bola zakázaná v septembri účasť vo voľbách do Štátnej dumy,“ uvádzajú v dokumente.
Prečítajte si tiež: Skupina 27 ruských diplomatov opustí Spojené štáty
Britské ministerstvo zahraničia okrem toho poukazuje na niekoľko trestných stíhaní, ktoré „boli údajne politicky motivované“. Konkrétne hovorí o februárovom verdikte Alexeja Navaľného, po ktorom nasledovali demonštrácie a zadržiavanie demonštrantov a novinárov, ktorí sa na nich zúčastnili. „Európsky súd pre ľudské práva nariadil Ruskej federácii okamžité prepustenie pána Navaľného na základe posúdenia ohrozenia jeho života. Rusko neprijalo toto rozhodnutie v prvom polroku 2021. Británia naďalej vyzývala na okamžité a bezpodmienečné prepustenie pána Navaľného a odsúdila zaobchádzanie s demonštrantami,“ hovorí správa.
Britské ministerstvo zahraničia tiež poukázalo na to, že sexuálne menšiny boli naďalej vystavené nepriateľskému zaobchádzaniu a prenasledovanie Svedkov Jehovových (v Ruskej federácii považovaní za extrémistickú a zakázanú organizáciu) pokračovalo.
K téme: Vladimir Putin pomenoval príčiny migračnej krízy v Európe
„Spojené kráľovstvo vyjadrilo v OBSE znepokojenie nad zatýkaním a prehliadkami Jehovových svedkov a vyzvalo Rusko, aby zaručilo právo na slobodu náboženského vyznania alebo viery pre všetkých svojich občanov. Spojené kráľovstvo naďalej naliehalo na Rusko spolu so svojimi medzinárodnými partnermi v OBSE, Rade Európy a Rade OSN pre ľudské práva, aby plnilo svoje medzinárodné záväzky v oblasti ľudských práv a zabezpečilo základné slobody pre všetkých ruských občanov,“ pokračuje vyjadrenie v dokumente.
Alexej Navaľnyj je teraz vo väzení – podmienečný trest v prípade sprenevery finančných prostriedkov spoločnosti Yves Rocher nahradili pre porušenie podmienečného trestu skutočným väzením. Prípad Yves Rocher v tom čase inicioval vedúci zastúpenia tejto spoločnosti v Rusku, občan Francúzska Brune Leproux. Tlačový tajomník prezidenta Dmitrij Peskov predtým uviedol, že Kremeľ nijakým spôsobom nevníma vyhlásenia zo zahraničia o Navaľnom.
Možno vás zaujme: Navaľnyj sa raduje. Vraj je terorista, ale spať bude pokojnejšie
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies