BUKUREŠŤ/SOFIA – Rumunsko a Bulharsko označili v piatok za „neprijateľnú“ požiadavku Ruska, aby sa sily východného krídla NATO stiahli z týchto krajín. Moskva to žiada od Severoatlantickej aliancie a od USA ako jednu z bezpečnostných záruk, ktoré urovnajú krízu okolo Ukrajiny. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.
„Takáto požiadavka je neprijateľná a nemôže byť témou vyjednávania,“ napísalo v tlačovom vyhlásení rumunské ministerstvo zahraničných vecí. Bulharský prezident Rumen Radev, ktorý je hlavným veliteľom ozbrojených síl krajiny a je považovaný za prorusky orientovaného, vo vyhlásení uviedol: „Naliehanie Ruska, aby sa sily NATO stiahli z Bulharska, je neprijateľné a nezmyselné.“
Bulharský prezident Rumen Radev
Moskva v piatok, pred dôležitými rusko-americkými rozhovormi v Ženeve, vyzvala na „stiahnutie zahraničných síl, techniky a výzbroje“ z krajín, ktoré neboli pred rokom 1997 členmi Severoatlantickej aliancie. "K týmto krajinám patrí Bulharsko a Rumunsko," uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo zahraničných vecí a spomenulo konkrétne práve týchto dvoch bývalých spojencov z Varšavskej zmluvy, ktorí sa stali členmi NATO v roku 2004. Vtedy do NATO vstúpilo aj Slovensko.
Rumunsko zareagovalo, že prítomnosť NATO v spojeneckých krajinách je „čisto obrannou reakciou na čoraz agresívnejšie správanie Ruska vo východnej oblasti..., ktoré sa v súčasnosti stupňuje napriek pokusom NATO viesť konštruktívny dialóg“. Rumunsko, ktoré hostí na svojom území približne 1 000 amerických vojakov, vo štvrtok vyhlásilo, že je pripravené privítať ďalších amerických, ako aj francúzskych vojakov. Vyhlásenie nasledovalo po oznámení francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.
Bulharsko na základe viacerých dvojstranných dohôd s USA bežne hostí do 2 500 amerických vojakov na cvičeniach vo výcvikovej oblasti na východe krajiny – pritom počet takto vyslaných vojakov môže dosiahnuť v čase striedania aj 5 000. V krajine sa už konali aj výcvikové akcie NATO. Bulharský prezident Radev poznamenal: „V krajine nie sú žiadne trvalo umiestnené spojenecké kontingenty ani bojové vybavenie.“ Ale „suverénne rozhodnutie o takejto trvalej alebo dočasnej prítomnosti je iba vecou Bulharska, v súlade s našimi spojeneckými záväzkami. Naša krajina neprijíma ultimáta od nikoho“, dodal Radev, citovaný agentúrou Reuters.
Na snímke zľava bulharský premiér Kiril Petkov a jeho severomacedónsky kolega Dimitar Kovačevski.
Bulharský premiér Kiril Petkov takisto v parlamente v piatok povedal: „Bulharsko je suverénna krajina a už dávno sme si vybrali členstvo v NATO.“ „Preto sa sami rozhodneme, ako si, v spolupráci s našimi partnermi, zorganizujeme obranu svojej krajiny,“ pokračoval Petkov. A dodal: „Vyzývame Ruskú federáciu, aby sa naďalej zapájala do konštruktívneho dialógu zameraného na upokojenie napätia.“
Možno vás zaujme: Holandsko dodá zbrane Ukrajine na obranné účely, ak o to Kyjev požiada
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies