WASHINGTON – Federálny rezervný systém (Fed), ktorý v USA plní úlohu centrálnej banky, potrebuje zrýchliť tempo zvyšovania úrokových sadzieb v rámci boja proti rastúcej inflácii. A môže to urobiť spôsobom, ktorý "nerozvíri" finančné trhy. Vyhlásil to v pondelok James Bullard, prezident Fedu v St. Louis, pre televíziu CNBC. Podľa neho je v hre dôveryhodnosť Fedu. Po tom, čo spotrebiteľské ceny v USA v januári prudko vzrástli, najviac za 40 rokov, by mala centrálna banka zrýchliť svoje kroky a do júla zvýšiť referenčnú úrokovú sadzbu na 1 %. TASR o tom informuje na základe správy AFP.
Bullard, hlasujúci člen menového výboru Fed, vyvolal minulý týždeň ostrú reakciu trhov, keď vystúpil s podobnými komentármi o potrebe odstrániť stimuly, ktoré centrálna banka poskytla ekonomike počas pandémie ochorenia COVID-19. Index spotrebiteľských cien v USA v januári vyskočil medziročne až o 7,5 %, čo bol jeho najväčší nárast od roku 1982.
When James Bullard became president and CEO of the St. Louis Fed, he did so during the worst financial crisis since the Great Depression https://t.co/CrNAjnwg2H
— St. Louis Fed (@stlouisfed) April 14, 2018
Bullard skonštatoval, že tieto údaje zavŕšili štyri mesiace znepokojujúcich správ, ktoré naznačovali, že „inflácia sa v americkej ekonomike rozširuje a možno aj zrýchľuje.“ Uviedol tiež, že sa pokúsi presvedčiť svojich kolegov z menového výboru o potrebe konať rýchlo, ale podriadi sa predsedovi Fedu Jeromeovi Powellovi. Ďalšie zasadnutie Fedu je naplánované na 15. až 16. marca a niektorí ekonómovia tvrdia, že centrálna banka by mohla dokonca agresívne zvýšiť kľúčový úrok o 50 bázických bodov, aby vyslala signál, že je odhodlaná obmedziť rast cien.
Možno vás zaujme: Ceny potravín v najbližších mesiacoch môžu atakovať úroveň 10 %
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies