MOSKVA – Rusko zastavilo dodávky raketových motorov RD-180 do Spojených štátov amerických. Oznámil to 3. marca šéf štátnej korporácie Roskosmos (Federálna kozmická agentúra) Dmitrij Rogozin.
Od polovice 90. rokov minulého storočia bolo podľa neho do USA dodaných 122 motorov RD-180 pre rakety Atlas, z ktorých použili 98. „Odmietame nielen dodávku týchto motorov, ale aj údržbu zostávajúcich motorov,“ povedal Rogozin vo vysielaní televízneho kanála Rusko 24.
Roskosmos požadoval 2. marca, aby vláda Spojeného kráľovstva odstúpila od akcionárov OneWeb „kvôli nepriateľskej pozícii Spojeného kráľovstva voči Rusku“.
V ten istý deň Roskosmos požiadal francúzskeho operátora štartu Arianspace, aby poskytol záruku, že satelity OneWeb nebudú použité na vojenské účely. Stalo sa tak po nainštalovaní nosnej rakety Sojuz-2.1b s horným stupňom Fregat a britských komunikačných satelitov OneWeb na štartovacom komplexe 31 (Vostok) kozmodrómu Bajkonur.
26. februára bolo oznámené, že v reakcii na sankcie EÚ Roskosmos prerušuje spoluprácu s Európou pri štartoch z kozmodromu Kourou a odvoláva zamestnancov z Francúzskej Guyany.
Sankcie EÚ, uvalené v reakcii na inváziu na Ukrajine, zahŕňajú zákaz vývozu tovaru a technológií pre vesmírny priemysel do Ruskej federácie, poskytovanie technickej pomoci a iných služieb súvisiacich s týmito produktmi.
Medzitým americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) pokračuje v spolupráci s Roskosmosom na podpore prevádzky Medzinárodnej vesmírnej stanice.
Program pilotovaných letov Ruskej federácie zostáva rovnaký, projekty Luna-25, Venera-D zatiaľ idú podľa stanoveného plánu, pre ďalekohľad Spektr-RG vedci vytvárajú nový program.
„Sankcie uvalené na ruský vesmírny priemysel môžu spôsobiť skutočné straty, ktoré budú určite posúdené a predložené na zaplatenie európskej strane," uviedol Roskosmos.
Prečítajte si: ROZHOVOR s analytikom Stanislavom Pánisom o sankciách voči Rusku: „Technicky je krajina na hranici bankrotu."
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies