Hosťami relácie Na telo boli Juraj Šeliga (Za ľudí) a Erik Tomáš (HLAS-SD).
Po takmer troch týždňoch vojny na Ukrajine je aj zo strany parlamentnej opozície počuť súhlas so sankciami voči Rusku aj s humanitárnou pomocou. Otázkou však je, či by mala byť pomoc Slovenska ešte adresnejšia a predovšetkým vojenská. „Slovenská republika aj Európska únia by mala byť ešte rýchlejšia aj vo vojenskej pomoci,“ vyhlásil J. Šeliga.
Objavili sa úvahy o tom, že plánovaná návšteva amerického ministra obrany Lloyda Austina by sa mohla týkať aj poskytnutia slovenského protiraketového systému Ukrajine. „Tak ako so stíhačkami máme problém aj s S-300,“ vyhranil sa E. Tomáš.
Ani vypuknutie vojny nezmenilo postoj strany Hlas-SD k podpisu bilaterálnej obrannej zmluvy s USA. S príchodom vojakov NATO však súhlasiť bude. Podľa opozície by však posielanie zbraňových systémov či stíhačiek mohlo Slovensko zatiahnuť do vojny. „Toto by mohla byť červená čiara, ktorú nesmieme prekročiť,“ apeluje E. Tomáš, „ak nechcete vojnu na území Slovenskej republiky, tak nehovorte tieto nebezpečné vyhlásenia,“ dodáva.
Koaličný poslanec J. Šeliga si naopak myslí, že ani nečinnosť nedáva Slovensku istotu bezpečia. „Putin sa neriadi podľa toho, čo tam my posielame alebo neposielame. Prestaňme sa tváriť, že Putin sa zastaví na Ukrajine, ak jej nebudeme pomáhať,“ konštatuje.
Podľa koaličného poslanca je okrem skoršieho výplatného termínu na stole viacero opatrení. Medzi nimi napríklad aj zavedenie daňového bonusu pre pracujúcu chudobu. „Tá debata je o 100 až 200 eurách na osobu. Mohlo by to byť okolo 150 miliónov eur,“ načrtol J. Šeliga.
Opatrenie by podľa neho malo byť pripravené približne do leta. Rovnako podľa neho bude vláda apelovať na pôdohospodárov, aby uprednostnili siatie pšenice a rastlín, z ktorých je možné vyrábať olej. Práve tieto komodity budú totiž v dôsledku vojny na Ukrajine pravdepodobne nedostatkové.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies