BRATISLAVA - Koalícia robí podľa Kollára maximum v oblasti podpory domácností, aby dokázali zvládať nárast cien tovarov a služieb.
„Tým, že ceny stúpli hore, máme aj vyšší výber DPH. Budem presadzovať, aby sa rozdiel, ktorý získame výberom DPH, vrátil ľuďom,“ vyhlásil šéf Sme rodina v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Podporu by mali podľa neho dostať najmä zraniteľné skupiny obyvateľstva, slobodné matky s deťmi a dôchodcovia.
V relácii RTVS O 5 minút 12 pripomenul, že vláda zastropovala na dva roky cenu elektrickej energie pre domácnosti, rovnako majú domácnosti v tomto roku stabilnú cenu plynu, ktorá je na nižšej úrovni ako napríklad v Česku. „Teraz je ťažká úloha na vláde, aby pripravila nejakú podporu aj pre zamestnávateľov, podnikateľov, ktorí budú mať elektrickú energiu drahú, a to sa automaticky premietne do cien produktov,“ upozornil.
Prečítajte si tiež: Vysoké pokuty či parlamentná stráž. Aké budú tresty za nevhodné správanie poslancov?
Jedným zo zdrojov, ktorý je možné využiť na pomoc podnikom, je Envirofond. V tom sa pre extrémny rast ceny emisných povoleniek akumulovali stovky miliónov eur. Kollár zdôraznil, že tieto peniaze nie sú iba financiami ministerstva životného prostredia, ale nás všetkých. „Musí si uvedomiť aj pán minister (Ján Budaj), že tieto peniaze bude musieť pustiť na tento oltár,“ povedal.
Ministerstvo financií, ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny a tiež ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v súčasnosti podľa Kollára hľadajú dohodu, ako vplyv rastu cien zmierniť. Najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva by mali kompenzovať rast cien priamymi finančnými platbami, v druhej fáze by mali prísť na rad daňové bonusy. Pomoc však podľa Kollára nedostanú dôchodcovia s najvyššími dôchodkami. Aká bude hranica na poskytnutie pomoci, však nespresnil.
Podpredseda Národnej rady SR a podpredseda strany Smer-SD Juraj Blanár pripomenul, že susedné krajiny v súvislosti s rastom životných nákladov už dávnejšie znížili DPH na potraviny či na pohonné látky. Kollárovi vyčítal, že vláda sa zvyšovaniu cien a jeho vplyvu na obyvateľov a ekonomiku začala venovať príliš neskoro. Kollár oponoval, že pokiaľ bol Smer-SD vo vláde, pomoc občanom odkladal. Ako príklad uviedol trináste dôchodky.
Kollár tiež kategoricky odmieta okamžité „odstrihnutie“ od ruského plynu a ropy. „Treba mať alternatívu B, až potom si môžeme vybrať, od koho budeme brať ropu a zemný plyn,“ zdôraznil.
Povedal tiež, že štát by mal dokázať manažovať utečeneckú krízu sám. Avizuje, že hnutie Sme rodina by sa malo počas odvolávania ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) v parlamente zdržať hlasovania. Rozhodnutie zveriť riadenie utečeneckej krízy do rúk menších súkromných firiem si musí Mikulec podľa Kollára obhájiť pred spoločnosťou a koaličnými partnermi sám. „Nebudem pomáhať opozícii zosadiť vlastného ministra," uzavrel Kollár.
Možno vás zaujme: Dodáme Ukrajine S-300 a odpojíme ruský plyn a ropu? Aké máme možnosti?
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies