MOSKVA – Gazprom zastavil dodávanie plynu do najväčšieho nemeckého skladovacieho zariadenia Rehden, píše EurAsia Daily s odvolaním sa na prevádzkovateľa podzemných zásobníkov Astora zo spoločnosti Gazprom Germania.
Podľa Astora sa 1. apríla ráno zastavili všetky operácie so surovinami v Redene. Predtým zásobník odoberal a dodával plyn do nemeckej plynárenskej prepravnej sústavy. Aktívne zásoby k 4. aprílu predstavovali 21 miliónov metrov kubických denne.
Dňa 31. marca spoločnosť Gazprom Group ukončila účasť v spoločnosti Gazprom Germania GmbH a všetkých jej aktívach. Predtým nemecký minister hospodárstva Robert Habek uviedol, že spoločnosť sa do 30. septembra dostala pod dočasnú kontrolu Spolkovej sieťovej agentúry. Vysvetlil, že Gazprom opustil nemeckú dcérsku spoločnosť bez súhlasu nemeckej vlády, čím porušil zákon o zahraničnom obchode.
#UPDATE Germany said Monday it was temporarily taking control of Russian gas giant #Gazprom's German subsidiary to secure energy supply and critical infrastructure amid growing distrust between the trade partners in the wake of the Ukraine war https://t.co/BCk4bhEM2U pic.twitter.com/5fTEYiEqKm
— AFP News Agency (@AFP) April 4, 2022
Gazprom Germania GmbH bola dcérskou spoločnosťou Gazprom Export (súčasť Gazpromu). Spoločnosť predáva pohonné hmoty a má sieť čerpacích staníc v Nemecku. Táto nemecká spoločnosť vlastní Gazprom Marketing & Trading, Wingas a niekoľko ďalších spoločností v Nemecku, Anglicku, Švajčiarsku a Českej republike.
V dôsledku sprísňovania západných sankcií Rusko previedlo platby za dodávky zemného plynu nepriateľským štátom na ruble. Gazprombank otvorí špeciálne účty v mene a rubľoch pre vyrovnanie zahraničných kupujúcich. Budú môcť previesť prostriedky na prvý účet v mene uvedenej v zmluve o dodávke modrého paliva, banka ho predá na Moskovskej burze, po ktorom sa vykonajú zúčtovania s dodávateľom.
Krajiny G7 nesúhlasia s postojom Moskvy a požiadavku platiť za plyn v rubľoch považujú za jednostranné porušenie zmlúv. Kremeľ na to odpovedal: „Nebudú platby – nebude plyn“.
Sankčný tlak na Moskvu sa už zmenil na ekonomické problémy pre USA a Európu, čo spôsobilo vážne zvýšenie cien palív a potravín.
https://ria.ru/20220405/gaz-1781817561.html
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies