BRATISLAVA – Výskumníci v rámci novej štúdie požiadali zástupcov 10 odlišných kultúrnych skupín, aby posúdili rôzne vône a zoradili ich od najobľúbenejšej po tú najmenej príťažlivú. Respondentov pritom tvorila naozaj pestrá škála ľudí, a to od domorodcov po obyvateľov veľkomiest z Thajska, Ekvádoru, Mexika či USA.
Ich cieľom bolo zistiť, či ľudia z rôznych kútov sveta vnímajú pachy rovnako. „Tradičný pohľad sa prikláňa ku kultúrnemu učeniu, no my sme zistili, že kultúra s tým má spoločné len veľmi málo,“ povedal Artin Arshamian z Karolinska Institutet vo Švédsku.
Výskum ukázal, že najobľúbenejšou vôňou bol vanilín, teda látka nachádzajúca sa vo vanilke. Na druhom mieste bol etylbutanoát, ktorý má ovocnú vôňu a využívajú ho napríklad na zvýraznenie chuti v potravinách s ovocnou príchuťou. Tretí bol linalool, ktorý má kvetinovú vôňu.
Prečítajte si tiež: Smutné a poučné: Ako sa opice nechali oklamať
Na konci rebríčka sa ocitla kyselina izopentánová, ktorá má štipľavý, octový zápach spojený so syrom, sójovým mliekom či potom nôh.
„Vidíme tu značnú globálnu konzistenciu. Ukazuje to, že ľudské čuchové vnímanie je silne obmedzené univerzálnymi princípmi,“ zhodli sa autori.
Veľký význam (40 %) pri posudzovaní vôní má ich molekulárne zloženie. Ďalších 54 % je spojených s individuálnymi preferenciami a 6 % ovyplňuje kultúra.
„Ďalším krokom je zistiť, prečo je to tak, a to prepojením všetkých našich zistení. Budeme chcieť zistiť, čo sa deje v našom mozgu, keď cítime konkrétnu vôňu,” uzavrel Arshamian.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies