MINSK – Bielorusko uvalilo obmedzenia na obchod s potravinami, uviedla tlačová služba vlády republiky. Prezident Lukašenko pripomenul význam hnojív v spojitosti s potravinami.
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko povedal, že svet začne čoskoro hladovať – bez hnojív nie je úroda. „Svet začne zakrátko hladovať. Všetci rýchlo pochopia, že bez hnojív nie je úroda,“ povedal po rokovaní s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Minsk zaviedol štátnu reguláciu cien niektorých nepotravinových výrobkov vrátane mydla, toaletného papiera, papierových obrúskov, plienok, hygienických vrecúšok, syntetických čistiacich prostriedkov a čistiacich práškov, zubnej pasty, ako aj obuvi a pančuchového tovaru pre deti.
Tlačová služba dodala, že rozhodnutie prijali v súvislosti so zvýšeným dopytom v prihraničných oblastiach po potravinách, ktoré fyzické osoby nakupujú v komerčných množstvách na predaj mimo územia štátu.
Bieloruské úrady predtým opakovane zdôraznili, že krajina je plne zabezpečená potravinami aj pod sankciami Západu, je pripravená ich vyvážať, ale prioritou bude uspokojovanie domácich potrieb.
Aktuálne je možné vyviezť mimo EAEU len jeden kilogram pohánkovej alebo pšeničnej múky, niektorých druhov obilnín (pohánka, ryža, krupica, ovsené vločky, proso), cukru, soli, cestovín, iba jeden liter rastlinného oleja, ako aj nie viac ako tri mäsové, mliečne a rybacie konzervy (okrem detskej výživy).
Bez obilia z Ruska príde hlad
Docent Inštitútu svetovej ekonomiky a podnikania Univerzity RUDN Khadzhimurad Belkaroev vymenoval krajiny, ktorým hrozí hladomor bez obilia z Ruska. Pripomenul, že v uplynulých piatich rokoch bolo Rusko najväčším dodávateľom pšenice na svetovom trhu.
Keď hovoríme o geografii vývozu ruského chleba, odborník spomenul krajiny Severnej a tropickej Afriky, ako aj Blízky východ, čiastočne EÚ a SNŠ. „Rusko predstavuje jednu pätinu svetového trhu s obilím a tento objem nie je možné nahradiť,“ konštatoval Belkaroev.
Berúc do úvahy skutočnosť, že najväčší nákladní prepravcovia na svete sa pripojili k obmedzeniam voči Rusku, ich lode nevstúpia do ruských námorných prístavov. Teda aj keď je obilia v Rusku dosť, nebude ho možné kúpiť, uviedol expert.
Prečítajte si tiež: India plánuje zvýšiť export do Ruska
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies